EURO 2020

EURO 2016: Cesta Portugalska, skvělý Wales a islandští fanoušci

EURO 2016: Cesta Portugalska, skvělý Wales a islandští fanoušci

Zbývají už jen poslední hodiny do startu evropského šampionátu, který se bude konat netradičně po pěti letech a hned v několika státech. Poslední akci hostila Francie, jak turnaj tehdy vypadal?

Turnaj do historie mimo jiné vstoupil tím, že byl premiérovým v novém počtu účastníků. Počet se totiž zvýšil ze šestnácti na čtyřiadvacet.


Šampionát zdobilo číslo deset. Konal se od desátého června do desátého července na deseti stadionech v deseti francouzských městech. K dokonalosti chyběl fakt, že finále rozhodl hráč s číslem 9.


Na turnaji, který nabídl 51 utkání, padlo celkem 108 branek (2.12 gólů na zápas). Na stadiony si cestu našlo celkem 2 427 303 diváků. V průměru šlo o necelých padesát tisíc lidí na zápas.

Související obsah


Nejlepším střelcem (6 branek) i hráčem celého šampionátu se stal útočník Antoine Griezmann, který stál na straně poraženého finalisty.

Český tým vypadl ve skupině, kde odehrál těžké duely s Tureckem, Španělskem a Chorvatskem. Nakonec z toho byl jediný bod po remíze s Chorvatskem.


Velkou zajímavostí je, že do osmifinále se probojovaly celkem čtyři celky z Britských ostrovů (Anglie, Wales, Severní Irsko a Irsko). Nejdále došlo největší překvapení turnaje - Wales vypadl až v semifinále.

Související obsah


Velkým překvapením byla například absence dřívějších šampiónů - Dánska, Nizozemska a Řecka. Celkem čtyři země startovaly na evropském šampionátu poprvé, tři se dostaly do osmifinále.

Nezapomenutelným zážitkem je také představení islandských fanoušků. Ti ve velice hojném počtu podporovali svojí zemi, která se dostala až do čtvrtfinále. 


Mistrem se stalo Portugalsko, které postoupilo ze třetího místa své skupiny, ačkoliv ani jednou nevyhrálo. V osmifinále, čtvrtfinále a finále dokonce Portugalci zvítězili až v prodloužení či na penalty.

Letošnímu českému výběru většina fotbalových legend věří:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu EURO 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.