ZOH Peking 2022

Pořádně rychlý závod: Sáblíková vydřela bronz v přehlídce rekordů

Ženský rychlobruslařský závod na pět tisíc metrů jen potvrdil, že olympijské hry jsou zkrátka sportovním vrcholem. A Martina Sáblíková může být na bronzovou medaili pořádně pyšná. V Pekingu totiž šlo o jeden z nejrychlejších závodů na pět kilometrů poslední doby. Padlo hned dvacet rekordů, z toho šest soupeřek zajelo nový osobák. Podívejte se na milníky, které byly pokořeny.

Olympijský rekord
Světový rekord 6:39,02 sice pokořen nebyl, zato po dvaceti letech padl ten olympijský. Čas 6:46,91 Němky Claudie Pechsteinové z roku 2002 zlomila vítěznou jízdou Irene Schoutenová, která pět kilometrů zajela téměř o tři a půl sekundy rychleji – 6:43,51.

Rekord tratě
Nejrychlejší olympijský čas Schoutenové samozřejmě stanovil i nový rekord na novém oválu v Národním rychlobruslařském centru.

Národní rekord
Národní rekord zajelo hned několik závodnic. Mezi ně samozřejmě patří zlatá Schoutenová, dále Italka Francesca Lollobrigidaová, která skončila čtvrtá s časem 6:51,76. A nový národní juniorský rekord zajela osmnáctiletá Japonska Momoka Horikawaová s časem 7:07,92.

Související obsah

Osobní rekordy
Nejlepší časy kariéry prolomilo hned šest závodnic – Lollobrigidaová, Schoutenová, pátá Ragne Wiklundová, obě Japonsky Misaki Ošigiriová, Horikawaová i Číňanka Mei Han.

Sezónní maximum
Kde jinde zajet nejrychlejší čas sezóny než na olympijských hrách. V boji o medaile samy sebe překonalo hned devět ze dvanácti závodnic - Mei Han, Momoka Horikawaová, Maryna Zujevová z Beloruska, Misaki Ošigiriová, Natalja Voroninová, Francesca Lollobrigidaová, Irene Schoutenová i Martina Sáblíková.

Seznam rekordů a časy závodnic najdete také zde.

Martina Sáblíková - česká rychlobruslařka Zdroj: profimedia.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události