ZOH Peking 2022

Běžeckou štafetu ovládly Rusky, Češky zabraly až na posledním úseku

Veronika Stepanovová zajistila ruská zlaté medaile. Zdroj: Profimedia

Českým ženám se běžecká štafeta na 4x5 kilometrů zdaleka nepovedla podle představ. Dlouho držely předposlední 17. pozici, kterou se nakonec podařilo vylepšit na konečné 13. místo. Ze zlatých medailí se raduje Ruský olympijský výběr, který o triumfu rozhodl na posledním úseku. Stříbro berou překvapivě Němky a bronz Švédky.

Českou ženskou štafetu rozjela na prvním úseku Tereza Beranová. 23leté běžkyni se její úsek ale vůbec nepovedl, když Petře Novákové předávala až na 17. pozici se ztrátou 2 minut a 47 vteřin na Ruský olympijský výběr, za který jela Julija Stupaková. Na druhém místě předávalo Německo a třetí se ztrátou 12 vteřin Japonky.

Petře Novákové se ale bohužel nedařilo o příliš více, když už po prvním kilometru ztrácela více než tři minuty na čelo závodu, kde spojily síly ruská a německá štafeta. Do třetího úseku ale překvapivě vyjelo první Německo, když Hennigová předčila Něprjajevovou. Nováková předposlední místo českého týmu bohužel nijak nevylepšila.

Ve třetím úseku byla dlouho vepředu ruská štafeta, ale v závěru Victoria Carlová z Německa zabrala a do poslední části závodu předávala s pětivteřinovým náskokem. O dalších deset vteřin zpět byly reprezentace Norska a Finska, které čekal boj o bronzovou medaili. Češkám, za které jela Kateřina Janatová, se podařilo dostat na šestnácté místo před Kazachstán, ale na čelo závodu už měly ztrátu 4 minuty a 49 vteřin.

V posledním úseku se ještě zdramatizoval boj o bronzovou medaili, když se na Finsko s Norskem dotáhly Švédky. Naopak do trháku se dostala Ruska Stěpanovová, která ujela své německé soupeřce o skoro deset vteřin. Petře Hynčicové se podařilo vylepšit pořadí českého týmu o další dvě pozice, když předjela Polky, Estonky a Lotyšky.

Pro zlatou medaili si nakonec suverénně dojel Ruský olympijský výběr s náskokem 18 vteřin na německou štafetu, která se ještě na konci musela o stříbrnou medaili obávat, protože ji zezadu dojely Švédky a Finky, ale nakonec nápor ustála. Bronz berou švédské závodnice.