Vitamin D

Pozor na opalovací krémy! Hrozí vám i PŘEDČASNÁ SMRT

Pozor na opalovací krémy! Hrozí vám i PŘEDČASNÁ SMRT
Zdroj: Thinkstockphotos

Že je vitamín D důležitý pro zdraví člověka, je jasná věc! Nyní to ovšem vypadá, že má daleko větší význam, než se dosud myslelo. Přehnané mazání pokožky opalovacími krémy tedy není příznivé.

Nejnovější studie odhalila, že existuje spojitost mezi nedostatkem vitamínu D a předčasným úmrtím. Američtí vědci z univerzity v Kalifornii zhodnotili 32 studií, které u účastníků výzkumu analyzovali hladinu vitamínu D v souvislosti s úmrtností.


Studie byly provedeny na 566 583 účastnících ze 14 zemí, jejich průměrný věk byl 55 let. Výzkumníci odhalili, že u účastníků, kteří měli nízké hodnoty vitamínu D v krvi, byla dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou předčasně.


Vitamín D pomáhá tělu regulovat vstřebávání vápníku a fosforu v kostech, napomáhá buněčné výměně a posiluje imunitní systém. Nedostatek vitamínu D je už dlouho spojován se špatným zdravotním stavem kostí, ale v posledních letech výzkumy ukazují, že málé množství tohoto vitamínu v krvi vede i k poškození mozku. 

Související obsah


Vitamín D se tvoří v kůži působením slunečního záření, proto není příznivé, když to člověk přehání s opalovacími krémy. Lidský organismus vitamín D nutně potřebuje.

Jak je obecně známo, že sluněním se to tedy nemá moc přehánět, ovšem trocha slunečních paprsků pro posílení imunity, celkové zlepšení kondice a zvýšení vitamínu D nikomu neuškodí. A právě složení opalovacích přípravků a jejich nadměrné používání blokuje vlastní tvorbu vitamínu D.

To neznamená, že bychom se nikdy neměli mazat opalovacími krémy, určitou dávku UV blokátoru na pláži tělo určitě uvítá. Citlivé vystavení kůže na slunci navíc aktivu tvorbu zmíněného tolik potřebného vitamínu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: TOP 10 ošklivých spálenin ze sluníčka, o které určitě nestojíte

Jaro Smejkal bitvu s českými tropy prohrál. Kromě svalů ukázal i parádní spáleniny

pet, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz