Máslo

Máslo je levnější než v 90. letech! Zdražilo až letos! SROVNÁNÍ

Máslo je levnější než v 90. letech! Zdražilo až letos! SROVNÁNÍ
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Cena másla dál roste a v Česku působí naprostou hysterii. Přitom na začátku 90. let byla kostka másla v přepočtu na tehdejší platy ještě dražší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Máslo na podzim meziročně zdražilo více než o polovinu. Průměrná cena kostky másla v září stoupla na 57,36 korun a jen tak se zlevňovat nebude. Ke zdražení přispívá i hysterie, která v Česku vypukla. Lidé nakupují máslo do zásoby, proto je ho nedostatek a cena dál roste.

Přitom třeba v 90. letech bylo máslo daleko dražší, jak upozornil ekonom Aleš Michal. V přepočtu na tehdejší platy si mohli lidé koupit méně kostek másla, než je tomu dnes. Nejhorší situace na máselném trhu nastala v roce 1991, naopak nejlepší v roce 2013.

V revolučním roce 1989 dali Čechoslováci za kostku másla rovných deset korun, průměrná mzda však činila 3170 korun. V roce 1991 stoupla průměrná mzda na 3792, máslo ale zdražilo dvojnásobně. Lidé si tedy mohli za výplatu koupit jen 189 balení másla.

Související obsah

Na začátku století pak stoupla průměrná mzda na více než 13 tisíc, máslo ale zdražilo jen o pár korun. V roce 2000 si tedy Češi mohli pořídit 590 kostek másla. O pět let později to bylo 660 balení po 250 gramech a třeba v roce 2010 dokonce 801 kostek másla.

Oproti minulým letům máslo opravdu podražilo - dnes si člověk může za průměrnou výplatu koupit jen 512 kostek. I přesto stále spotřeba másla v Česku roste, meziročně stoupla téměř o 8 procent.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz