Průzkum

EXKLUZIVNĚ: Týden před volbami stoupají SPD a Piráti! Vede ANO

Třetina voličů ani týden před volbami netuší, pro koho bude hlasovat. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro TV Nova vypracovala agentura STEM. I podle tohoto volebního modelu vyhraje hnutí ANO na plné čáře.

Zhruba třetina voličů má jasno delší dobu před volbami. Jde o dlouhodobé příznivce jedné strany, jejichž názory se příliš nemění. Další třetina se rozhoduje poslední měsíc, často zvažuje různé možnosti. Poslední třetina se rozhoduje, zda vůbec k volbám jít a koho volit, až poslední týden.

Tomu také odpovídá volební model, který agentura STEM vypracovala exkluzivně pro TV Nova. V současnosti se voliči kloní k alternativním stranám, případně chtějí svůj hlas využít k určitému protestu. Roste podpora menších stran - Pirátů a SPD Tomia Okamury.

S obrovským náskokem ale zůstává ve vedení hnutí ANO bývalého ministra financí Andreje Babiše. Na druhé místo se s téměř 14 procenty dostali komunisté, třetí příčku drží s odstupem dvou procent ČSSD. Čtvrtá by ve volbách skončila Svoboda a přímá demokracie (SPD), až pátá ODS.

 

Piráty vynesli na poslední chvíli se rozhodující voliči na šesté místo, získali téměř sedm procent hlasů. Lidovce by volilo 5,5 procenta voličů a na pětiprocentní hranici balancuje také TOP 09. Ve volebním modelu se objevili ještě Starostové a nezávislí (3,2 %) a Zelení (2,9 %).

Související obsah

Jde o jeden z posledních průzkumů, které je možné před volbami zveřejnit. Zákon totiž zakazuje jejich publikaci méně než tři dny před volbami, termín tedy připadá na pondělí, kdy se TV Nova chystá zveřejnit poslední možný průzkum.

epa, TN.cz

K tématu Průzkum

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz