Fritéza

V tomhle fritují?! Každý 6. vzorek odebraný v restauracích propadl

V tomhle fritují?! Každý 6. vzorek odebraný v restauracích propadl
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si v letošním roce posvítila mimo jiné i na fritovací oleje a tuky v restauracích a výsledky jsou alarmující. Neprošel každý šestý odebraný vzorek.

Inspektoři devět měsíců kontrolovali restaurace a jiná stravovací zařízení, jestli při přípravě pokrmů nepoužívají přepálené oleje a tuky "vykazující známky tepelného rozkladu". A výsledky jejich bádání jsou opravdu znepokojivé.

V celkem 73 provozovnách bylo odebráno 91 vzorků s tím, že hodnocení probíhalo senzoricky na místě (inspektoři kontrolovali vůni, chuť, barvu, konzistenci, přítomnost zuhelnatělých zbytků), měřením obsahu polárních částic a následně metodou stanovení obsahu polymerních triacylglycerolů v laboratoři.

A výsledek? "Každý šestý vzorek byl nevyhovující a bylo tak konstatováno porušení právních předpisů," sdlěil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Související obsah

Součástí kontroly bylo i dodržování správných zásad fritování a hygienických požadavků na fritézy. V několika případech bylo zjištěno znečištění fritézy ztuhlými mastnými nečistotami a znečištění filtrů v digestořích.

"Kontrolovaným osobám, u kterých došlo k porušení předpisů, bylo uloženo opatření k odstranění zjištěných nedostatků a bude s nimi zahájeno správní řízení o uložení sankce. Tomuto typu specifické kontroly se bude SZPI věnovat i v budoucnu," upozornil mluvčí.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz