Věda

Nebe ozářil novoroční superměsíc! Pak nás čeká "modrý" úplněk

Nebe ozářil novoroční superměsíc! Pak nás čeká "modrý" úplněk
Zdroj: TN.cz

Hned na začátek roku se mají milovníci noční oblohy na co těšit, dočkali jsme se totiž novoročního úplňku, který byl také superměsícem. A to zdaleka není vše, první měsíc letošního roku nabídne hned dva úplňky, ten druhý bude "modrý", s barvou to ale nemá nic společného.

Superměsíc je termín používaný pro situaci, kdy je měsíc v úplňku a dostává se na své oběžné dráze nejblíže Zemi. Minulý rok jsme se tohoto úkazu dočkali jen jednou, letos to bude ale o hodně lepší.

Hned první den jsme se dočkali novoročního úplňku, který byl shodou okolností také superměsícem. Měsíc se podle protálu Earthsky v noci na úterý dostal nejblíže za celý rok 2018, jendlao se tak o největší a nejjasnější superměsíc letošního roku.

Novoroční úplněk nastal v noci na úterý ve 3:24 našeho času a nejblíže Zemi byl o několik hodin dříve ve vzdálenosti 356 565 kilometrů.

Podle Starého farmářského almanachu se novoročnímu úplňku říka vlčí úplněk. Ten se totiž objevoval v době, kdy v okolí vesnic hladově vyly smečky vlků.

To ale zdaleka není všechno. "Neboť je leden delší jak perioda lunace, první kalendářní měsíc roku 2018 nabídne hned dva úplňky. Ten druhý se odehraje 31. ledna a bude "modrý"," uvádí Česká astronomická společnost.

To ale nemá nic společného s barvou, je to založeno na anglickém výrazu "blue moon", což označuje něco jako "jednou za uherský rok". Česká astronomická společnost upozorňuje, že není příliš obvyklé, aby za jeden měsíc nastaly hned dva úplňky. Shodou okolností se to letos stane hned dvakrát. I "modý" úplněk se navíc řadí mezi superměsíce.

Související obsah

Aby toho nebylo málo, "modrý" úplněk bude ve skutečnosti rudý. Nastane úplné zatmění Měsíce, které ale bohužel nebude z České republiky pozorovatelné. Naposledy se novoročního úplňku podle České astronomické společnosti dočkali lidé v roce 1999.

ČTĚTE TAKÉ:

Využijte úplněk ve svůj prospěch: Jak se nenachytat v lásce a co udělat pro krásu?
Nový hit mezi dietami: Sledujte Měsíc a hubněte s vlkodlačí dietou tři kila za den

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz