Koronavirus

Kuchař čeká na návrat do práce a stará se o dceru. Příspěvky nepřišly, úspory se tenčí

S velkým napětím očekávají další kroky vlády dva miliony živnostníků. Mezi nimi i Robert Sklenář z Liberce, který podniká v gastronomii a také vychovává novou generaci kuchařů.

"Jsem mentorem české gastronomie, měním hotelové a restaurační koncepty, trénuju kuchaře," popsal Robert Sklenář, který o práci přišel přesně 13. března, kdy vláda vyhlásila nouzový stav.

"Začal mi drnčet telefon a začalo se všechno rušit. Degustační akce a akce, které měly být s mým jménem spojeny," uvedl Sklenář s tím, že  velkou neznámou je i gastronomický festival, který chystá na červen. "To je velký průšvih, je v tom kolem 670 tisíc korun," přiznal.

Teď musí dělit svůj čas mezi domácí výuku dcery, vyřizování žádostí o státní podporu a odklad hypotéky. "Rodičovský příspěvek ani jednorázový bonus 25 tisíc zatím nedorazil. Člověk se musel uskromnit a úspory se tenčí. Zvládneme to maximálně do července, pak nevím," svěřil se Sklenář.

Stýská se mu po profesionálním vaření, a tak alespoň z domova posílá lidem praktické recepty přes sociální sítě. "Svrbí mě ruce po vařečce, takže se snažíme vymýšlet pro lidi různé recepty a bavit je," uvedl šéfkuchař.

Související obsah

Na facebooku Sklenář radí, jak si vyrobit domácí těstoviny, upéct velikonoční mazanec nebo připravit pesto z medvědího česneku. Zkrátka ze surovin, které si lidé mohou snadno opatřit.

S vládou mentor nesouhlasí, co se týče otevření hobbymarketů. "Tohle je nefér. Otvírají se velké prostory. Spíš bychom měli začít od těch malých, ať už jsou to kadeřníci, kosmetický salon, farmáři," vypočítal a s napětím čeká samozřejmě také na to, kdy vláda rozhodne a on bude moci pokračovat ve své přerušené živnosti.

Jaké informace teď Sklenářovi od úřadů nejvíc chybí? Podívejte se na rozhovor:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz