Naše Česko

Debaty u piva: O stavebnictví a ideálním čase na pořízení bydlení

Koronakrize s ekonomikou v Česku pořádně otřásla. K jejímu restartu by ale mohlo napomoci právě stavebnictví. O tom, zda by měl stát investovat do staveb a jak tvrdě krize na celý sektor dolehne, diskutoval v pořadu Debaty u piva moderátor Petr Suchoň s ředitelem stavební společnosti Martinem Borovkou a ekonomem Lukášem Kovandou.

Spousta staveb se kvůli koronakrizi přerušila. Lidé znejistili a nikdo netušil, jaké bude mít pandemie následky. Stavební firmy pro změnu řešily problém s pracovníky, kteří byli často ze zahraničí. Situace se ale začíná postupně vracet do normálu, a proto je na čase zodpovědět si otázku, jak se krize na odvětví podepíše.

Všechny předchozí díly pořadu Debaty u piva můžete sledovat zde.


Stavebnictví by mohlo velmi napomoci k restartu ekonomiky a překonání krize. Proto se také nabízí otázka, zda by měl stát do staveb investovat a jak. Stavebnictví se podílí na tvorbě HDP osmi procenty a investiční výstavba by tak mohla být tahounem obnovení ekonomiky země.

Související obsah


Pozvání do pořadu přijali ředitel stavební firmy Martin Borovka a ekonom Lukáš Kovanda. A oba se shodli na tom, že vzhledem k tomu, že má stavebnictví velkou setrvačnost, tak se může propadnout až příští rok nebo i později.

"Stavebnictví je pilíř české ekonomiky a narozdíl od průmyslu není tak náchylné k jejím poryvům. Aktuálně se propadlo o pět procent, průmysl o třetinu," popsal Kovanda.

Martin Borovka doplnil, že stavebnictví zaměstnává půl milionu lidí. "Teď máme dost zakázek, bojíme se propadu spíše na podzim. Obce i kraje mají výpadky příjmů a projekty ruší či odsouvají. A to může být problém, protože ty stavby by mohly ekonomiku nastartovat na lokální úrovni," má jasno stavebník.

Kovanda pro změnu vyzval všechny, kteří si chtějí pořizovat vlastní bydlení, třeba i na hypotéku, aby ještě zkusili počkat, pokud můžou. Podle něj je totiž předpoklad, že nemovitosti příští rok zlevní - v krajním případě i o pětinu. Hypotéky jsou velmi výhodné už teď.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz