Domácí

Velký test nanuků! Které z nich jsou nejkvalitnější? Tyto zabodovaly nejvíc

Velký test nanuků! Které z nich jsou nejkvalitnější? Tyto zabodovaly nejvíc
Zdroj: Profimedia

Zmrzlina ve všech různých podobách k létu neodmyslitelně patří. Oblíbenou pochutinou zejména dětí jsou nanuky. Jak ale poznat, který je kvalitní? Iniciativa Vím, co jím a piju provedla test několika vybraných nanuků a odhalila, které z nich jsou nejlepší.

Iniciativa Vím, co jím a piju se tentokrát zaměřila na nanuky - provedla test osmi mléčných zmrzlin běžně dostupných v supermarketech a šesti veganských. Většina z nich si vedla dobře, žádný z nanuků úplně nepohořel a nedostal nejhorší známku. Jejich hodnocení se přesto v mnoha ohledech lišilo.

"Výsledky analýzy zahrnují senzorické hodnocení provedené v akreditované laboratoři Eurofins, hodnocení nutričních hodnot a složení na základě údajů uvedených na obale. Pozornost jsme věnovali též ceně a legislativním náležitostem na obalech výrobku," uvedla iniciativa.

Zaměřila se na vzhled a barvu nanuku, konzistenci, vůni, chuť, přídatné látky, ale třeba i cenu. Na základě toho dostávaly nanuky známky jako ve škole. V následujícím přehledu se dozvíte, které z nich si vedly nejlépe. Na konci článku naleznete galerii s jednotlivými výrobky.

MLÉČNÉ ZMRZLINY

Míša tvarohový

První místo obsadil Míša tvarohový, který od hodnotitelů získal známku 1,63. Ocenili především jeho jemnou tvarohovou chuť. Splňuje podmínky pro tvrzení, že je zdrojem bílkovin. Zároveň má nejvyšší obsah mléčné složky - tvaroh tvoří 53 procent nanuku. Žádné mínusy hodnotitelé neuvedli.

Související obsah

Prima Kuba tradiční tvarohový krém

Nanuk Prima Kuba se umístil se známkou 1,77 na druhém místě. Jeho jogurtová chuť hodnotitele mile překvapila. Podobně jako Míša má vysoký obsah mléčné složky, neboť tvaroh v něm tvoří až 50 procent.

Mýval mražený krém tvarohový

Nanuk Mýval obsadil třetí místo v celkovém hodnocení se známkou 1,96, nicméně jeho chuť hodnotitele příliš neoslnila. "Zmrzlina připomíná spíše zmrzlou vodu," okomentovali ho. V jiných ohledech, jako je například nízká cena, si ale vedl dobře. Podíl tvarohu v něm činí 40 procent.

Polárka mražený krém tvarohový v kakaové polevě

Čtvrté místo obsadil nanuk Polárka s hodnocením 1,99. Jeho plusem je jemná tvarohová chuť a splnění podmínke pro tvrzení, že je zdrojem bílkovin. Jako mínus ale hodnotitelé považují fakt, že hodnota obsahu cukrů na obalu neodpovídá typickému složení zmrzliny.

Smíšek tvarohový krém Ballino

Se známkou 2,02 byl na páté místo dosazen nanuk Smíšek. Podle hodnotitelů má slabou tvarohovou chuť překrytou polevou a velkým mínusem je, že má ze všech analyzovaných nanuků nejvyšší obsah cukru. Jako pozitivum se ale dá označit ekologický certifikát kakaa.

Pribináček Zmrzka Vanilka

Se svou "krémovou konzistencí" se Pribináček umístil na šestém místě se známkou 2,07. Oproti nejlépe hodnoceným zmrzlinám má relativně nízký podíl tvarohu, a to 35 procent. Hodnotitelé k němu neuvedli žádné plusy, ale ani žádné mínusy.

Související obsah

Hollandia ZMRZKA v belgické mléčné čokoládě

Sedmé místo a známku 2,12 dostal nanuk Hollandia. Jeho chuť se hodnotitelům příliš nezavděčila. "Zvláštní, netypická chuť čokolády (polevy), přeslazená, nakyslá chuť kondenzovaného mléka," uvedli.

Skyr Natur

Tento nanuk se ocitl na posledním místě se známkou 2,48. Ani jeho chuť hodnotitelé příliš neocenili, označili ji za slanou. Ze všech mléčných zmrzlin dostal nejhorší hodnocení, kterému nepřidala ani relativně vysoká cena.

VEGANSKÉ ZMRZLINY

Veganské nanuky si iniciativa rozdělila do dvou skupin po třech, z nichž jednu tvořily zmrzliny s ovocným podílem a druhou s vyšším obsahem tuku.


Solero Mango 65 %

Z ovocných veganských nanuků je podle hodnotitelů nejlepší Solero s mangovou příchutí. Získal známku 1,6 a zabodoval především svou chutí.

Související obsah

Fresca Paleta Mango

Druhé místo obsadil rovněž mangový nanuk, tentokrát Fresca Paleta. Za výhercem ale výrazně zaostává. Jeho plusem je sice fakt, že nemá žádné alergeny mimo deklarované složky, nicméně podle hodnotitelů má hořkou rybí listovou chuť. Nepřítomnost konzervačních látek je podle nich navíc klamavá, protože to je u mražených krémů standardní. Nanuk tak dostal známku 1,9.

BabaSucco Sicily Lemon

Známku 1,9 dostal i citronový nanuk od BabaSucco, který hodnotitelé dali na třetí, tedy poslední místo. Chutnal jim více než nanuk Fresca Paleta - jeho chuť je podle nich příjemně citrusová, trošku kyselá. Kladnou vlastostí je obsah vitaminu C. Nicméně velkým mínusem je vysoká cena.

Valsoia Nanuk Sójový Mražený

Z veganských nanuků z vyšším obsahem tuku zvítězila zmrzlina Valsoia, která má krémové jádro a podle hodnotitelů "výborný" čokoládový obal. Plusem je i to, že nemá žádné alergeny deklarované mimo složky. Nanuk získal známku 1,8.

Magnum Vegan Almond

Mandlový Magnum obsadil druhé místo se známkou 2. Jeho chuť hodnotitele potěšila, označili ji za vynikající krémovou s příjemně křupajícími oříšky. Negativem je nejvyšší obsah energie v porovnání s ostatními hodnocenými nanuky.

Rawito Raw ice cream in Chocolate with haselnuts

Čokoládovo-oříškový veganský nanuk Rawito Raw se umístil na posledním třetím místě a zároveň se známkou 3,3 získal nejhorší hodnocení z úplně všech hodnocených nanuků, i těch neveganských.

"Výrobek se chutí nepodobá zmrzlině. Vykazuje pachuť a zvláštní vůni. Čokoláda se nerozplývá. Velmi zvláštní chuť, špatná konzistence," uvedli hodnotitelé. Jako mínus uvedli i vysokou cenu, na obalu chybějící všechny povinné informace v českém jazyce a přelepené datum minimální trvanlivosti.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz