Volby 2020

Koronavirus ovlivní letošní volby. Takhle to bude ve volebních místnostech

Koronavirus ovlivní letošní volby. Takhle to bude ve volebních místnostech
Zdroj: Profimedia

Volby v Česku se blíží závratnou rychlostí. Hlasování o kandidátech do krajských zastupitelstev a Senátu však v letošním roce ovlivní koronavirus. Jak budou tedy letos probíhat? Na to se můžete podívat ve videích, které připravilo Ministerstvo vnitra České republiky.

Už za několik dní, tedy 2. a 3 října 2020, proběhnou volby do zastupitelstev krajů a třetiny Senátu. V současné době probíhá distribuce hlasovacích lístků voličům. Ti by je měli ve svých schránkách najít nejpozději 29. září 2020.


"Děláme vše proto, aby i v době koronaviru volby proběhly řádně, a především bezpečně,“ řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Právě poroto ministerstvo vnitra zajišťuje dostatečný počet členů ve volebních komisích.

Související obsah


Letošní volby však neproběhnou jen klasickým vhozením lístku do urny ve volební místnosti, ale také prostřednictvím tří zvláštních způsobů hlasování, které představilo ministerstvo vnitra.


Klasické hlasování ve volební místnosti

Letošní volby budou probíhat ve znamení zavedených hygienických opatření. Lidé při vstupu do volební místnosti musí mít zakrytá ústa i nos a po příchodu si vydezinfikovat ruce. Pokud by si roušku někdo zapomněl, lidem budou k dispozici na místě ty jednorázové.


"V případě, že si ji volič odmítne nasadit, volební komise jej i přesto musí nechat odvolit. On poruší ochranné opatření ministerstva zdravotnictví, dopouští se přestupku a dál se bude postupovat podle práva,“ popsal Mlsna.

Související obsah


Také letos přijdou lidé volit pouze s občankou a hlasovacími lístky. Roušku si voliči odloží pouze při identifikace na základě předloženého průkazu. Poté si převezmou obálku, popřípadě hlasovací lístky, které vyplní za plentou, a svůj hlas vhodí do urny.


Na průběh hlasování ve volebních místnostech se podívejte ve videu:


Zvláštní způsoby hlasování

Těmito způsoby bude podle ministerstva vnitra moci odhlasovat až 16 tisíc voličů, kteří se nacházejí z důvodu šíření koronaviru v karanténě, nebo izolaci. Jedná se o hlasování v drive-in volební místnosti z auta, hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřené, nebo vhozením lístku do zvláštní přenosné schránky, se kterou přijede komise složená ze členů drive-in týmu za člověkem až domů.


"Zdvojnásobili jsme kapacitu, na drive-inech budou moci projíždět dvě auta zároveň. Speciálních komisí, které budou za voliči chodit domů, bude nakonec 156,“ doplnil Mlsna.

Související obsah


Kvůli bezpečnosti je možné hlasovat z auta v tzv. drive-in hlasovací místnosti. V den hlasování si vezmete roušku, občanku a pokud je to možné také potvrzení o nařízené karanténě. Pokud je vás doma v karanténě víc, je možné jet jedním autem.


Nejdřív lidé musí autem vjet do části pro ověření totožnosti a staženým okýnkem předat potřebné doklady volební komisi. Pokud bude vše v pořádku, dostanete zpět také obálku a volební lístky. V místě, kde není nikdo přítomný, následně lidé vloží lístky do obálky, popřípadě vlastní propiskou zakroužkují své kandidáty.


Teprve poté řidiči přijedou k volební schránce, z vozu odhlasují a odjedou domů. Voliči v drive-inech hlasují už s předstihem 30. září od 7 do 15 hodin.


Na průběh hlasování v drive-inech se můžete podívat zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz