Koronavirus

Mutace covidu-19 z Británie se šíří ve světě. První případy hlásí další země

Mutace covidu-19 z Británie se šíří ve světě. První případy hlásí další země
Zdroj: Getty Images

První případy nákazy zmutovaným typem koronaviru z jižní Anglie hlásí další země. Mimo Evropu evidují novou variantu covidu-19 také v Kanadě nebo Japonsku. Podle odborníků se jedná o vysoce nakažlivý typ viru.

V pátek ohlásily první případ francouzské úřady. Do země nakažený člověk přicestoval 19. prosince z Londýna a pobývá nyní ve městě Tours. Podle informací je nemocný bez jakýchkoliv příznaků a aktuálně je v domácí izolaci.


"Jde o první hlášený případ nákazy 'variantou VOC 202012/01' viru způsobujícího koronavirus ve Francii,“ uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah


Stejná mutace se objevila také ve Španělsku u čtyř lidí. Jedná o jednu rodinu, z nichž jeden člen přicestoval z Británie. Od pátku se nová varianta prokázala také u celkem sedmi lidí v Japonsku. Podle BBC se proto tamní vláda rozhodla od pondělí zakázat cizincům vstup do země.


V sobotu oznámily kanadské úřady, že evidují nakažené s touto variantou koronaviru v provincii Ontário. Jak se však tady mutace koronaviru dostala, není jasné. "Pár, který je infikovaný, nemá žádné rizikové kontakty ani není známo, že by někam cestoval,“ píše BBC.


V provincii však od neděle začala platit přísnější opatření kvůli stále se zhoršující situaci s koronavirem. O mutaci viru informovali minulý týden vědci. Britský premiér Boris Johnson poté situaci potvrdil.


Podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o výrazně nakažlivější variantu viru. Nic však zatím nenaznačuje, že by zhoršovala průběh covidu-19 nebo byla odolná vůči vakcínám.

První případ nákazy novou mutací covidu-19 potvrdila Francie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz