Koronavirus

Tady máš dárek a makej! Takhle děti nemotivujte, radí Marian Jelínek

Jak namotivovat děti k pohybu, když jsou uzavřená vnitřní sportoviště a volnočasové kroužky nejedou? To je otázka, na kterou hledá poslední rok odpověď stále více rodičů. Mentální kouč Marian Jelínek v rozhovoru pro TN.cz mluví o tom, kdy je vhodné děti motivovat, a kdy už to nemá cenu.

Mentor Marian Jelínek se věnoval motivaci už v dobách, kdy Jaromír Jágr prožíval nejslavnější roky v Pittsburgu. Teď mezi jeho úspěšné svěřence patří například bývalá světová jednička Karolína Plíšková. Velkou pozornost ale věnuje Jelínek i dětskému a mládežnickému sportu. 

Snáze se zabaví děti, které se před vyhlášením nouzového stavu věnovaly individuálnímu sportu, zatímco týmoví hráči byli zvyklí spolupracovat se svými parťáky. V obou případech dětem ale chybí prvek soupeření. 

"Jeden z důležitých prvků je vnášet do aktivity soutěživost. Člověk by se měl porovnávat s ostatními, například pomocí digitálních nosičů, kde se dá změřit, kolik udělali dřepů za kolik vteřin," říká Marian Jelínek.

Související obsah

Tím, že kvůli pandemii odpadly vrcholné sportovní události, děti zároveň postrádají vzory. Proto by jim měli podle Jelínka více než kdy jindy jít příkladem rodiče, kteří s nimi tráví nejvíce času. 

"Je to o rodičích a o podmínkách, které dětem vytvoří. Jednou z těch základních podmínek je, že to musím dělat taky. Teprve když si to dítě vyzkouší, může vzniknout emoční vazba," domnívá se vyhledávaný mentor.

A když už si dítě vytvoří emoční vazbu, máte částečně vyhráno. Lehké to ale nemají ani rodiče dítěte, které je naopak přemotivované a má v hlavě jen výsledky.  

"Já jim říkám s prominutím cíloví feťáci, protože si jdou za svým za každou cenu. Jsou to děti, které jsou příliš vedené k výsledku. Pokud se nezmění přístup rodiče nebo trenéra, tak za půl roku zase přijde zápas a zase se bude hrát na výsledky," je přesvědčený Jelínek.

Související obsah

Když už se rozhodne rodič motivovat dítě dárkem, měla by to být věc, kterou využije k pohybové aktivitě, například krokoměr. Úplně jiný případ pak nastává, když chce motivovat dítě, které sport baví. 

"Dejme tomu, že máte klučíka, který miluje hokej. Těší se, že si vezme brusle a hokejku a půjde si hrát ven. Takové dítě klidně motivujte k co nejlepším výkonům. Ale když motivujeme dítě, které to nebaví a nabízíte mu odměnu, když začne chodit na tréninky, tak to je špatně. Tím si dítě vytváří emoční vazbu na odměnu, ne k té činnosti," dodává Jelínek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz