Domácí

Britská mutace se v ČR potvrdila u stovek lidí, šíří se asi už od prosince!

V České republice bylo potvrzeno už dvě stě případů nákazy agresivnější britskou variantou koronaviru. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se u nás zřejmě šíří už od prosince. Výskyt potvrdila už třeba nemocnice ve Slaném. V karanténě je 80 zaměstnanců.

Britská mutace koronaviru se objevila ve vzorcích už z šesti krajů včetně Prahy. Předpokládá se, že stojí až za desetinou všech nových případů. "Britská varianta toho viru je nakažlivější, někdy se říká o 40, někdy o 70 procent," uvádí imunolog Václav Hořejší.

"Pravděpodobně nebudeme potřebovat pro ten přenos dobu patnácti minut nějakého společného kontaktu, ale asi to bude pět minut," varuje krajský koordinátor pro očkování Plzeňského kraje Petr Pazdiora.

Související obsah

"V tichosti se tady rozjíždí ta infekčnější varianta, takže se dá očekávat, že až její zastoupení tady bude větší, tak se nám začne zvyšovat zase množství nakažených a hospitalizovaných," předpovídá evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Podle odborníků by taková situace mohla nastat už během února. Očkování proti koronaviru podle lékařů zabírá i v případě britské mutace - ani to ale nezaručuje úspěch. "V těch zemích, kde očkují rychleji než my, tak vyselektují velmi brzo mutace, na které ta vakcína zabírat nebude," dodal Flegr.

Česká republika je stále v pátém stupni systému PES. A to i přesto, že podle indexu rizika nákazy bychom měli být už nějakou dobu ve čtvrtém stupni.

Související obsah

"Nás v téhle době žádné zásadní uvolňování nečeká. Dokud nebude naše obyvatelstvo proočkováno, tak tu situaci budeme muset vydržet," nechal se slyšet ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Česko i dál zkouší takzvané kloktací testy. Stačí si pouze vypláchnout pusu a ze vzorku se pozná, zda testovaný má koronavirus. Ministr školství by takto chtěl testovat deváťáky a maturanty. Právě u nich je priorita návratu do škol.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz