Domácí

Česko bojuje s pandemií už skoro rok. Oznámkujte ministry. ANKETY

Česko bojuje s pandemií už skoro rok. Oznámkujte ministry. ANKETY
Zdroj: Profimedia

Za měsíc a jeden den to bude rok, co vláda v Česku kvůli koronaviru vyhlásila poprvé nouzový stav - platit začal 12. března 2020 od 14 hodin. O 11 měsíců později Česko s nákazou stále bojuje. Jak se daří vládě Andreje Babiše (ANO) koronakrizi zvládat?

Některé obchody jsou zavřené, v noci se nesmí vycházet, na řadě míst jsou povinné roušky a do škol chodí jen malá část školáků. To jsou jen některá aktuálně platná opatření zavedená vládou. Nouzový stav nyní platí v Česku nepřetržitě od 5. října, tedy déle než čtyři měsíce. 

Jak vy osobně hodnotíte práci a výkony ministrů, kteří vedou v době koronakrize klíčové resorty? Jste s nimi spokojeni, nebo byste je nejradši vyměnili? Oznámkujte politiky jako ve škole a podívejte se, jak si vedou u ostatních čtenářů.

1. Andrej Babiš (ANO) - předseda vlády

Andrej Babiš je v pokračující krizi často prvním terčem kritiky jak ze strany opozičních politiků, tak běžných lidí. V poslední době je pod tlakem například kvůli problémům s dodávkami vakcín, od vypuknutí epidemie covidu-19 v Česku navíc už dvakrát musel měnit klíčového ministra zdravotnictví - post po Adamu Vojtěchovi a Romanu Prymulovi přebral Jan Blatný. Opozice mu často vyčítá, že zaváděná opatření jsou chaotická nebo nespravedlivá.

Související obsah

2. Jan Blatný (za ANO) - ministr zdravotnictví

Je už třetím ministrem zdravotnictví, který resort vede od vypuknutí pandemie, tedy za necelý rok. Nedávno se přitom vyrojily spekulace, že i jemu hrozí konec v úřadu. Pozornost na sebe Blatný v poslední době přitáhl i kontroverzními výroky, v nichž podle některých expertů zpochybňoval oběti covidu-19 v Česku. A pořádný zmatek vyvolalo také vydané doporučení jeho resortu zastavit očkování první dávkou vakcíny proti covidu, které popřel premiér i on sám.

3. Jan Hamáček (ČSSD) - ministr vnitra

Velmi výraznou tváří boje s pandemií v Česku je také předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který zároveň vede Ústřední krizový štáb. Ten tento týden řešil například testování středoškolských studentů, aby se mohli maturanti od března vrátit do lavic. Hamáček preferuje antigenní testy před metodou PCR, za inspiraci označil sousední Rakousko, kde se žáci díky samovyšetřením mohli vrátit k prezenční výuce. Podobně jako Blatný a Babiš dlouhodobě obhajuje nouzový stav a jeho opakované prodlužování.

4. Karel Havlíček (za ANO) - ministr průmyslu a obchodu

Jeden ze dvou resortů vedený Karlem Havlíčkem prosadil od začátku pandemie řadu různých kompenzačních a podpůrných programů, které mají pomáhat například živnostníkům nebo dalším podnikatelům, kteří kvůli opatřením vlády nemohou fungovat. Jenže jak sami podnikatelé, tak například Hospodářská komora si často stěžují, že podpora není dostatečně vysoká, nebo že je v programech chaos. Sám Havlíček se dokonce nedávno omlouval provozovatelům skiareálů za to, že je vláda nakonec neotevřela, i když o tom předtím mluvila.

Související obsah

5. Alena Schillerová (za ANO) - ministryně financí

I strážkyně státní kasy je často terčem kritiky. A podobně jako Karel Havlíček například i kvůli schvalování různých podpor, v nichž se podle opozice někdy na část lidí úplně zapomene. Pořádné vášně mezi politiky budil na konci minulého roku také daňový balíček, který si mezi sebou zákonodárci přehazovali jako horký brambor a do poslední chvíle nebylo jasné, jestli například zrušení superhrubé mzdy začne platit od nového roku. Před pár dny na sebe Schillerová negativně upozornila sama - zveřejnila video, kde se chlubila, jak kontrolovala, jestli obchodní řetězce zlevnily respirátory poté, co na ně vláda dočasně zrušila DPH. Jenže v autě jela nepřipoutaná. Přestupkem se už zabývá i policie.

6. Jana Maláčová (ČSSD) - ministryně práce a sociálních věcí

Jana Maláčová se často dostává do křížku s Alenu Schillerovou kvůli výši různých bonusů, podpor či příspěvků. Před několika měsíci musela opakovaně obhajovat takzvané rouškovné 5000 korun pro důchodce, které opozice označovala za úplatek před podzimními volbami. Když Maláčová naznačila před necelým měsícem, že bude možná další rouškovné, kritiku si vyslechla nejen od politických rivalů, ale také od čtenářů TN.cz. Proto následně řekla, že příspěvek chce řešit ař za několik měsíců.

7. Robert Plaga (za ANO) - ministr školství

Šéf resortu zodpovědného za vzdělávání musel už mnohokrát během koronakrize rodičům školáků tlumočit špatnou zprávu, že epidemická situace se znovu zhoršila a jejich ratolesti se tak nemohou vrátit fyzicky do lavic, i když už se o tom mluvilo skoro jako o hotové věci. Aktuálně jeho resort pracuje na pravidlech, která by umožnila návrat zatím alespoň pro maturanty a výhledově i pro další žáky a studenty. Strategie zatím ale ještě není definitivně schválená.

Vláda ve čtvrtek rozhodla o "odříznutí" tří okresů v Česku. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz