Koronavirus

Konec respirátorů na dosah. Vojtěch řekl, kdy a kde je nejdřív sundáme

Konec respirátorů na dosah. Vojtěch řekl, kdy a kde je nejdřív sundáme
Zdroj: TV Nova

Konec respirátorů v některých vnitřních prostorech se blíží. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prohlásil, že nejbližším možným termínem je čtvrtek 1. července. Stačily by jen roušky. Definitivní rozhodnutí padne během příštího týdne. Premiér Andrej Babiš (ANO) před časem zmiňoval dokonce úplné odložení respirátorů i roušek.

Respirátory by mohly v některých vnitřních prostorech skončit už 1. července. Ochranu dýchacích cest bychom ale nedoložili úplně, povinné určitě zůstanou chirurgické roušky.

I to bude pro řadu lidí znamenat velkou úlevu. Zejména alergikům či astmatikům se v respirátorech dýchá mnohem hůř. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl České televizi, že definitivní rozhodnutí o osudu respirátorů padne příští týden.

"Zatím není rozhodnuto, ani odborníci v tom nejsou za jedno. Budeme o tom jednat v tom následujícím týdnu a chceme udělat finální rozhodnutí," uvedl.

Místo respirátoru by mohla chirurgická rouška od července stačit třeba v obchodech nebo vozech veřejné dopravy. Naopak ve zdravotnických zařízeních nebo sociálních službách by zůstal respirátor nezbytný.

Související obsah

Premiér Andrej Babiš koncem května dokonce mluvil o úplném odložení respirátorů i roušek třeba ve společných prostorách obchodních center. To teď podle Vojtěcha není na pořadu dne, uvnitř by měla být vždy povinná alespoň rouška.

"Ta ochrana chirurgickou rouškou je skutečně jenom o něco menší než u respirátoru," uzavřel ministr v České televizi. Nošení respirátorů vláda nařídila v únoru, na ústech je tak musíme mít už 115 dní. Až do května byla ochrana dýchacích cest povinná i venku a při nemožnosti dodržet dvoumetrové rozestupy stále je.

Roušky ani respirátory už se nemusí nosit třeba při vyučování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz