Koronavirus

Covid na podzim: Podle Prymuly dvě dávky stačí. Flegr: Budou umírat i děti

Covid na podzim: Podle Prymuly dvě dávky stačí. Flegr: Budou umírat i děti
Zdroj: Profimedia

Covidová epidemie se v Česku na podzim znovu zdramatizuje. Přesvědčen je o tom evoluční biolog Jaroslav Flegr, podle něho budou kvůli delta variantě umírat i nenaočkované děti. Nejohroženější skupinou ale zůstávají senioři, kteří si zatím nepřišli pro vakcínu. Epidemiolog Roman Prymula by případná přísnější opatření zatím cílil do regionů, třetí dávku očkování nepovažuje za nezbytnou.

S koncem léta začínají čísla nakažených v Česku narůstat. A hlavní hygienička Pavla Svrčinová předpokládá, že v příštích týdnech to bude jenom horší. Podzimní vlna epidemie covidu-19 se má podle odborníků týkat téměř výhradně nenaočkovaných.

"Nejohroženější budou samozřejmě neočkovaní senioři, kterých je tady pořád obrovské množství. Nejvíc se nakazí lidé středního a mladšího věku, ale odskáčou to pochopitelně zase senioři," řekl TN.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Ve velkém nebezpečí budou podle Flegra rovněž děti bez vakcíny. Ta je momentálně dostupná až od 12 let a použití žádné z dostupných látek pro mladší ročníky zatím Evropská léková agentura (EMA) neschválila. Dosud přitom platilo, že děti mají nejmírnější průběh.

Související obsah

"Pořád na tom budou relativně dobře, ale samozřejmě přítomnost delty tuhle jejich výhodu do značné míry maže. Dětský organismus je nastavený tak, aby mu tenhle typ viru tolik nevadil, tedy aby došlo k promoření osob už v dětství a aby danou nemocí už v dospělosti netrpěly. Průběh mají nejlehčí, ale vzhledem k tomu, že ta delta je víc než dvakrát horší než ta klasická varianta, samozřejmě budou tu a tam umírat i děti. Navíc právě ty často postihuje tzv. 'Dlouhý covid', pokračoval známý biolog.

Epidemiolog Roman Prymula se domnívá, že děti budou mít po nákaze covidem nejmírnější průběh i nadále. "Platit to bude stále, zkušenosti už jsou i z jiných zemí. Delta je teď dominující po celém světě, u nás je to prakticky nějakých 95 až 97 procent. U dětí se setkáváme s nejzávažnějšími následky někde na dvou případech na milion. Závažné následky u dětí jsou skutečně méně časté než u vyšších věkových kategorií," uvedl Prymula pro TN.cz.

Od 20. září se v Česku spustí přeočkování třetí dávkou. Vláda ho doporučuje zejména lidem nad 60 let, pro vakcínu je možné si přijít po osmi měsících od druhé dávky.

Související obsah

Dá se přitom předpokládat, že ne všichni z rizikových kategorií přeočkování stihnou včas. "Už to ani pro očkované nebude žádná legrace. Bude to ale pořád výrazně lepší, než kdyby byli neočkovaní. Stát by měl rozhodně udělat maximum pro to, aby lidé z rizikových skupin dostali třetí dávku co nejdřív. V případě varianty delta jsou to především lidé ve věku 50 a více. Neměl by to nechávat na nich, měl by jim cestu k úplné vakcinaci maximálně usnadnit. Momentálně není nic důležitější než na podzim ochránit seniory," prohlásil Flegr.

Podle Prymuly si naopak lidé bez zdravotních potíží vystačí i na podzim se dvěma dávkami. "U lidí, kde není nějaký defekt imunity, to zatím stačit bude. Doba, po kterou budou chránění, bude minimálně rok. U těch osob, u kterých je defekt imunity, bude nutné do osmého měsíce přeočkovávat," konstatoval.

Dosud platí povinnost nosit ve vnitřních prostorech respirátory a vše zatím ukazuje na to, že nařízení bude pokračovat. Respirátorů se nejspíš v dohledné době nezbaví ani naočkovaní.

"Je to zatím velmi diskutabilní. Pokud tady bude nějaké plošné opatření týkající se roušek, sundat je nebude moci nikdo, protože ta míra vylučování viru je poměrně stejná u očkovaných i neočkovaných, pokud se nakazí. Z důvodu, že i očkovaný může nakazit někoho ve svém okolí, to opatření s rouškami by mělo být plošné," uzavřel Prymula. "Očkovaní by to měli nosit i ze solidarity s těmi, kteří se ze zdravotních či psychických důvodů očkovat nemohou," souhlasí Flegr.

Proběhlo druhé kolo testování ve školách. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz