Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Po volbách hrozí zvyšování daní. Které vás obtěžují nejvíce? ANKETA

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a televize Nova se každý všední den zaměřuje na jedno ze 13 klíčových témat. Velkým tématem, které se opakuje téměř každé volby, jsou daně.

Jedním z klíčových témat pro následující roky je otázka daní. Podle mnoha ekonomů se nová vláda nevyhne jejich zvyšování. Hnutí ANO ve Sněmovně díky hlasům ODS a SPD prosadilo zrušení superhrubé mzdy. To se sice odrazilo v peněženkách lidí, státní kasa ale trpí. "To je vynikající zpráva pro zaměstnance, kterým vzrostly čisté příjmy. Ale také je to velmi špatná zpráva pro státní rozpočet, kde vznikl velký daňový výpadek, zhruba nějakých sto miliard korun. A to jsou peníze, které budou ve státním rozpočtu chybět opakovaně každý rok," varuje ekonom Štěpán Křeček. 

Rozpočet je ve velkém mínusu a stoupá nejen dluh, ale i jeho obsluha. Jen letos stát na úrocích v položce obsluha státního dluhu vydá přes 50 miliard korun. Podle některých ekonomů může hrozit už v příštím volebním období, že vláda nebude mít například na platy státních zaměstnanců a peníze bude muset od občanů získat jinak.

"Největším problémem je to, že pro příští čtyři roky stát nemusí mít dostatek peněz na svůj chod. Že narůstá dluh o stovky miliard, tak si člověk může představit tak, že bude platit za doktora nebo za školné, za školství, za vzdělávání," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

​Otázka zrušení superhrubé mzdy a nastavení daně z příjmu ve výši 15 % přijde na řadu za dva roky. Do té doby bychom se ale podle ekonomů měli dočkat i zjednodušení daňového systému. "Především musí vyřešit to, že daňový systém je dost složitý a je málo srozumitelný pro běžného občana. Bylo by nejlepší, kdyby se udělala daňová novela," myslí si proděkan Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík.

Související obsah

O zvyšování daní politici před volbami nemluví. Podle ekonomů se tomu ale nový kabinet chtě nechtě nevyhne. Navíc pokud nový kabinet nezíská rychle většinu ve Sněmovně, hrozí i to, že další rok pojede podle rozpočtového provizoria.

​Většina politických stran před volbami o tom, že by zvyšovaly daně nemluví a naopak spíš slibují jejich snížení. Co dalšího v daňové oblasti plánují po volbách podnikat? Podívejte se na reportáž TV Nova: 

ANO

"Já věřím tomu, že se podaří urychlit jednání na úrovni OECD a najít recept na to, jak zdanit zejména digitální giganty," uvedla ministryně financí a lídryně kandidátky v Jihomoravském kraji Alena Schillerová (za ANO).

SPOLU
"Největší problém je, že máme příliš vysoké sociální odvody. Chtěli bychom je během příštího volebního období snížit o dvě procenta," řekl poslanec ODS Zbyněk Stanjura (SPOLU).

PIRSTAN
"Považujeme za vážný problém naší daňové soustavy vysoké zdanění krátkých úvazků, a proto budeme usilovat o snížení odvodů u těch krátkých úvazků," plánuje poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík (PIRSTAN).

SPD
"SPD zásadně odmítá jakékoliv zvyšování daní českým občanům a českým firmám. A zároveň prosazujeme rozšíření paušální daně pro živnostníky," řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

KSČM
"Bude se muset řešit problém daňového balíčku a zrušení superhrubé mzdy. Ať už to počítáme jakkoliv, tak jde o desítky miliard a ty prostě budou chybět," varuje kandidát KSČM v Praze Jiří Dolejš.

ČSSD
"Některé daně je potřeba zvednout, nicméně nikoliv daně pracujícím, ale například nadnárodním korporacím - digitální daň, bankovní daň a nějakým způsobem část těch peněz, které odcházejí do zahraničí, tak udržet tady u nás," plánuje předseda ČSSD Jan Hamáček.

Přísaha
"Největší problém je nepředvídatelnost daní. My přicházíme s tím, že v roce 2022 nechceme sahat na žádné daně, ať je to daň z přidané hodnoty, ať je to spotřební daň, ať je to daň z příjmu," řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

TSS
"Náš návrh je snížení veškerých daní na 15 %. S tím, že komodity jako jsou potraviny a životu nutné věci by byly pouze na 10 procentech," uvedla lídryně pražské kandidátky Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra).

Aliance pro budoucnost

"Není doba, aby si utahoval opasek obyčejný člověk. Říkáme pojďte společně utáhnout opasek státu," uvedl lídr strany Pavel Sehnal.

Dalšími velkými předvolebními tématy jsou zdravotnictví, doprava, platy a kultura. Také u nich můžete hlasovat, co vám vadí nejvíce a chtěli byste zlepšit.

Velký tématem v daňové oblasti je i digitální daň. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz