Domácí

Senátoři odmítnou zmrazení platů politiků. Je to populismus, tvrdí

Senátoři odmítnou zmrazení platů politiků. Je to populismus, tvrdí
Zdroj: Profimedia

Návrh na zmrazení platů politiků, který schválila minulá Sněmovna, pravděpodobně Senátem neprojde. Největší kluby v horní komoře Parlamentu jsou totiž proti. Jedná se podle nich o nelogický populismus. K tématu se ale Senát na úterní schůzi nedostal. Neprošel ani klouzavý mandát. Senátoři naopak schválili korespondenční volbu ze zahraničí.

Zmrazení platů vrcholných politiků na příštích pět let zřejmě Senátem neprojde. Návrh, který schválila před volbami Poslanecká sněmovna, odmítly dva největší kluby, které mají v horní komoře většinu.

Podle šéfa senátního klubu Starostů a nezávislých Petra Holečka jde o nestandardní, populistický a nelogický krok. "Je to vrchol populismu," řekl v úterý před jednáním Senátu šéf klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Dohromady mají oba kluby 51 senátorů z celkových 81. V úterý se ale k odmítnutí novely senátoři nedostali.

Související obsah

Senátem neprošel ani takzvaný klouzavý mandát. Většina senátorů s ním totiž také nesouhlasí. Ke schválení návrhu staré Sněmovny podle Nytry není důvod. Tento zákon měl umožnit ministrům po dobu jejich působení ve vládě uvolnit své místo ve Sněmovně. Po konci angažmá by se do lavic dolní komory mohli vrátit.

Senátorům z klubu Starostů a nezávislých vadí dobrovolnost klouzavého mandátu. Chtěli by, aby byl pro členy vlády povinný. Proti budou i zástupci KDU-ČSL. Pro zamítnutí nakonec bylo 52 ze 70 přítomných zákonodárců.

Prošel naopak senátní návrh na zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta. Novela nyní půjde do nové Sněmovny. V té mají podporovatelé korespondenčního volení většinu. Volba poštou ze zahraničí by tedy měla projít.

Zákon o zmrazení platů zákonodárců ve Sněmovně prošel:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz