Domácí

Rektor Zima prozradil, jaký je Zemanův zdravotní stav. Přestal i kouřit a pít

Od propuštění prezidenta Miloše Zemana z nemocnice uplynulo pět týdnů, lékaři ale stále dohlížejí na jeho zdravotní stav. Ten se podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy podstatně zlepšil. Prezident je podle něj nyní schopný plnohodnotně vykonávat svou funkci.

Zdravotní stav Miloše Zemana se podle rektora Univerzity Karlovy a šéfa lékařského konzilia prezidenta republiky Tomáše Zimy stále lepší. "Myslím, že to občané mohli vidět při jeho novoročním obědě s premiérem, při jmenování velvyslanců a dalších aktů," řekl Zima ve čtvrteční Snídani s Novou.

Nadále ale vyžaduje ošetřovatelskou a rehabilitační péči, což je podle rektora dlouhodobá záležitost, která ještě nějakou dobu potrvá. "Je také pravidelně navštěvován panem profesorem Zavoralem (ředitel Ústřední vojenské nemocnice, pozn. redakce), a to ve frekvenci jednou týdně," vysvětlil Zima. 

Související obsah

​"Kdyby bylo zapotřebí nějaké akutní řešení, tak je tu tým odborníků z Ústřední vojenské nemocnice. I členové konzilia jsou k dispozici, ale to teď není na pořadu dne," dodal. Pracovní zátěž hlavy státu se podle něj zvyšuje a zvládá ji velmi dobře.

"Žádné nové nemoci nemá. Víme, že má neuropatii, která se projevuje zhoršenou hybností. Ta hlavní příčina bylo dlouhodobé nechutenství, což je řešeno, takže pan prezident přibral a je v dobré kondici. Kvalitní výživa zlepšila jeho stav natolik, že je plně funkční jako hlava státu," konstatoval Zima.

Související obsah

Ukázněný pacient

Rektor Karlovy Univerzity prozradil také to, že je prezident ukázněný pacient, který dodržuje všechna doporučení, která mu byla dána během hospitalizace. To se týká i kouření a pití alkoholu.

"Nekouří už několik měsíců. Omezil to ze dne na den a přestal. Přestal také konzumovat alkohol, takže když jsme tam byli, tak jsme pili nealkoholické nápoje. Je vidět, že má o svůj zdravotní stav zájem. Také proto je vidět, že se jeho zdravotní stav lepší," řekl Zima.

Nedávno prodělaný covid-19 se na Zemanově zdraví, zdá se, nijak neblaze nepodepsal. Onemocnění u něj proběhlo ve velmi lehké, takřka bezpříznakové formě. "Pan prezident byl třikrát očkován, preventivně dostal protilátky, hospitalizován byl jeden a půl dne a žádné komplikace nemá," objasnil Zima.

Rektor Zima prozradil, jaký je Zemanův zdravotní stav:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz