Koronavirus

WHO varuje: Omikron není mírný, může způsobit kolaps nemocnic

WHO varuje: Omikron není mírný, může způsobit kolaps nemocnic
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) apeluje na veřejnost, aby nebrala omikron na lehkou váhu. Přestože se zdá, že způsobuje méně závažný průběh onemocnění než delta, není podle něj možné ho považovat za mírný. Už nyní jsme totiž svědky toho, že v některých státech jsou zdravotnické systémy přetížené.

S nástupem omikronu prudce přibývá nových případů napříč celým světem. "Minulý týden byl hlášen dosud nejvyšší počet nových případů covidu-19 v rámci pandemie," upozorňuje šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Někteří odborníci věří, že omikron pandemii ukončí. Důvodem je vysoká infekčnost, díky které vytlačí všechny ostatní varianty, a méně závažný průběh onemocnění, díky čemuž bude méně lidí končit v nemocnici. Podle Ghebreyesuse je to ale jen falešný pocit bezpečí.

Související obsah

"I když se omikron jeví jako méně závažný ve srovnání s deltou, a to zejména u očkovaných osob, neznamená to, že by měl být považován za mírný," varuje. "Stejně jako předchozí varianty i omikron vede k hospitalizacím a zabíjí lidi," dodal.

Aktuální pandemickou situaci označil za "přívalovou vlnu, která je tak rychlá a obrovská, že zahlcuje zdravotnické systémy po celém světě." Například v některých nemocnicích v kanadském Quebecu už nyní chybí lůžka. Kvůli rostoucímu počtu hospitalizací se tamní vláda snaží sehnat více personálu, protože tisíce zdravotníků končí nemocné v karanténě.

Související obsah

​"Omikronová vlna je opravdu jako tsunami, které se valí přes všechny západní země. Situace v nemocnicích bude v příštích dvou týdnech kritická," citoval web CBC.ca quebeckého ministra zdravotnictví Christiana Dubého. Kvůli nemocnému personálu je situace vážná i v nemocnicích v Londýně, kde musí vypomáhat armáda.

Česká vláda v reakci na šíření omikronu tento týden schválila povinné testování ve firmách. "Zaměstnanci, kteří se odmítnou otestovat, budou nahlášeni hygieně a budou muset podstoupit opatření, která od nich ochrání ostatní," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

O čem dalším rozhodla vláda, se můžete podívat v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz