Domácí

Nové otázky v autoškolách, další vakcína či dražší pošta. PŘEHLED změn od února

Nové otázky v autoškolách, další vakcína či dražší pošta. PŘEHLED změn od února
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nový měsíc s sebou přináší i řadu změn, které se dotknou života Čechů. Nově například budou certifikáty o očkování platit pouze devět měsíců pro lidi bez posilující dávky, zákazníci České pošty si připlatí za některé služby a do testů v autoškolách přibude sada nových otázek. Podívejte se, co všechno bude od února jinak.

Novinky v očkování

1. února byly v Česku spuštěny předregistrace na očkování vakcínou Nuvaxovid od firmy Novavax. Zájemce se může zaregistrovat standardně přes centrální rezervační systém. "První dodávku očekáváme na konci února a další budou následovat," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Od 15. února se zkracuje platnost očkovacího certifikátu pro ty, kteří nejsou přeočkovaní posilující dávkou proti nemoci covid-19, a to na devět měsíců. Po uplynutí této doby tak přestanou certifikáty platit a budou v aplikaci Tečka svítit červeně. Tyto podmínky budou platit pro lidi starší 18 let, a to včetně těch, kteří byli naočkovaní v letech 2020 a 2021.

Související obsah

Nové otázky v autoškolách

Loni na podzim se závěrečná zkouška žadatelů o řidičský průkaz rozšířila o 35 nových otázek, v polovině února přibude další sada 38 nových otázek. 35 bude textových a tři ve formě videa. Věnují se například jízdě ve snížené viditelnosti, rychlosti nebo znalosti dopravních značek. Videootázky jsou úplnou novinkou, v testech se objeví poprvé.

Zdražování služeb České pošty

Od 1. února dochází také ke zdražení služby SIPO u České pošty. Platba na přepážce se navyšuje o 4 koruny, tzn. z 21 na 25 korun. Se zákaznickou kartou je to také o 4 koruny, a to na 19 korun. Platba u doručovatele zdražuje o 3 koruny, tedy na 29 korun, a platba jednorázovým příkazem o 5 korun, tedy na 15 korun.

Související obsah

​Dále pak vzrostla cena vyhotovení platebních dokladů SIPO (hotovost z důvodu překročení inkasního limitu a bezhotovost poštou) a potvrzení o uhrazených platbách SIPO poštou, ve všech případech o dvě koruny – na 15 korun.

Vyšší bezpečnost na železnici

V platnost od 1. února vstupuje novela zákona o drahách, která umožňuje monitoring licencí strojvedoucích. Díky tomu Drážní úřad může kontrolovat jejich pracovní dobu, a předcházet tak nehodám, které mohou být způsobené přetížením. Součástí zákona jsou také sankce pro strojvedoucí například v případech, kdy opakovaně nezastaví včas před návěstí.

Nový přestupkový zákon

Od 1. února začíná platit nový přestupkový zákon, na jehož základě bude možné přestupky trestat přísněji. Novela zákona je zaměřená především na sportovní stadiony, kde poslouží k trestání chuligánů za používání pyrotechniky, a to nejen během sportovní akce, ale i při cestě na ní a z ní.

Související obsah

​Nový zákon umožňuje v takových případech uložit pokutu od 10 do 50 tisíc, v případě opakovaného přestupku dokonce až 100 tisíc korun. Pachatelům zároveň hrozí i zákaz vstupu na stadiony. Novela má také pomoci při ochraně dětí před domácím násilím.

Profilové fotky na facebooku

Tento měsíc také čeká změna uživatele facebooku. Od 7. února už nebude možné využívat tzv. profilové video, jako profilovou fotku bude umožněno mít pouze standardní nepohyblivý obrázek. Pokud si do té doby profilový obrázek nezměníte, sociální síť vám sama vybere statickou fotku ze smyčky videa.

Nový formulář daňového přiznání

V průběhu února Finanční správa ČR na svém webu zveřejní nový formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. V tu chvíli bude možné podat přiznání elektronicky, což aktuálně Finanční správa kvůli aktualizaci databáze formulářů neumožňuje.

Související obsah

Změny v zahraničí

Od 1. února Rakousko zkracuje dobu platnosti očkovacích certifikátů na šest měsíců (u dětí mladších 18 let na sedm měsíců). Zároveň od začátku února začal platit zákon, který v Rakousku zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 18 let.

Platnost certifikátu zkracuje od února také Itálie, a to z devíti na šest měsíců od druhé nebo posilující dávky vakcíny. Je nicméně možné, že vláda po kritice, a to i ze strany EU, schválí neomezenou platnost u certifikátů po třetí dávce.

Dobrou zprávu má pro cestovatele Thajsko, které od února opět ruší karanténu pro očkované turisty. Zůstává tak pouze povinnost podstoupit dva testy. Jeden při vstupu do země, druhý pak pátý den po příletu.

Od začátku února Slovinsko naplno přechází na elektronické dálniční známky, klasické nalepovací se tak nebudou využívat nově ani týdenní nebo měsíční. Tuto změnu pocítí především v létě mnozí Češi, kteří jezdí přes Slovinsko na dovolenou do Chorvatska.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz