Koronavirus

Covid stále ničí duševní zdraví Čechů. Pojišťovny lidem přispějí na psychology

Pandemie koronaviru se negativně podepsala na duševním zdraví mnoha lidí. Psychologové evidují i trojnásobný nárůst počtu klientů ve svých ordinacích. Na zvýšený zájem o pomoc odborníků reagují i zdravotní pojišťovny. Klientům nabízejí příspěvky na terapie.

Strach, karanténa, obavy o zdraví nebo strach ze ztráty zaměstnání. To vše vedlo k nárůstu depresivních stavů, ale i k pokusům o sebevraždu.

"Ta doba pandemická trvá už strašně dlouho a ty věci se vlastně kumulují, a proto můžeme zaznamenat dvou až trojnásobný nárůst počtu klientů s úzkostnými nebo depresivními poruchami. Dřív to bylo v průměru 35 až 40 let, v dnešní době se to posouvá. Je to dejme tomu od hranice plnoletosti," prohlásil psycholog Tomáš Morávek.

Dostat se tedy k psychologovi ale může trvat týdny někdy i měsíce. Kvůli velkému zájmu řada pojišťoven svým klientům nabízí finanční příspěvek. Mezi ně se řadí například Všeobecná zdravotní pojišťovna (5 000 korun), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (2 000 korun) nebo Česká zdravotní průmyslová pojišťovna (2 500 korun).

Související obsah

"Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí programy na podporu duševního zdraví svým pojištěncům bez ohledu na jejich věk. Nabízíme příspěvek až 2 000 korun na vyšetření klinickým psychologem," uvedla mluvčí pojišťovny Jana Schillerová.

"VZP začala nabízet příspěvek na psychosociální podporu svým klientům, a to až 5 000 korun na 10 terapeutických sezení. Tento příspěvek je určen nejen pro dospělé, ale také pro děti nad 7 let. Celkem příspěvek v minulém roce využilo pět a půl tisíce klientů," řekla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Související obsah

​Problém ale příspěvky nevyřeší. Samotní psychologové tvrdí, že jich je málo a přitom jde o dlouhodobou záležitost. Lidé se budou z pandemie po psychické stránce prý vzpamatovávat léta.

"Nemá to dobré řešení, protože i kdyby letos všechny fakulty, které vzdělávají psychology nabralo dvojnásobek, tak ten efekt se dostaví za pět let," myslí si psycholog Václav Mertin.

Andrea Křivánková, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz