Zahraničí

Zdražování zasáhlo i Chorvatsko. Češi si na dovolené připlatí

Zdražování zasáhlo i Chorvatsko. Češi si na dovolené připlatí
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Velké množství Čechů plánuje vyrazit na dovolenou do oblíbeného Chorvatska. Ani této zemi se však letos nevyhnulo zdražování, a lidé tak musejí počítat s tím, že si nejen v obchodech a restauracích připlatí.

Letos si na dovolené v Chorvatsku připlatíme. Zdražování se nevyhnulo ani této oblíbené turistické destinaci Čechů. "Zvýšily se ceny jako u nás, je to také zasaženo inflací. Není to však žádné překvapení," řekl TN.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jan Papež.

Papež proto radí, aby si lidé hlídali své výdaje. "Dovolená se jim může prodražit. Záleží, kde nakupují, kam chodí do restaurací a kde čerpají pohonné hmoty," vysvětlil.

Související obsah

Ceny

Pokud uvažujete, kolik jídla si máte s sebou zabalit, pomoci by vám mohl přehled cen základních potravin. Ten naleznete v tomto článku na TN.cz. Až na výjimky jsou ceny velmi podobné jako v Česku.

Pořádně podražily také pohonné hmoty. Právě proto se chorvatská vláda rozhodla na dva týdny zastropovat ceny částkou 13,50 kuny (zhruba 44,40 koruny) za litr benzínu a 13,08 kuny za litr nafty (zhruba 43 korun).

Má to však jeden obrovský háček. Platí to pouze pro čerpací stanice, které leží mimo dálnice. Ty, které jsou na dálnicích, se tímto opatřením řídit nemusí. Cílem kabinetu je především ochránit životní úroveň občanů Chorvatska, ale zároveň umožnit obchodníkům těžit z turistické sezony. Více informací se dozvíte zde.

Cesta k moři autem

Mnoho Čechů se pravidelně vydává k Jadranu po vlastní ose vozem. Obvyklá trasa vede zpravidla přes Rakousko a Slovinsko. Existují však také méně známé cesty. Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK) například radí jet přes Německo. Další tipy na jednotlivé trasy najdete zde.

Související obsah

Cestování s mazlíčkem

Pokud se plánujete vydat do Chorvatska také se svým zvířecím mazlíčkem, je nutné dodržet pravidla, která při cestování se zvířaty do zahraničí platí. Přehled veškerých podmínek naleznete v tomto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz