Zajímavosti

Chystáte se do Chorvatska autem? Vyzkoušejte méně známé cesty

Chorvatsko
Chorvatsko | Zdroj: Profimedia

Léto už je za dveřmi a i letos se mnoho Čechů vypraví autem na dovolenou do Chorvatska. Obvyklá cesta vede přes Rakousko a Slovinsko, existují ale i méně známé trasy, na kterých si jízdu autem pasažéři mohou dokonce užít. Například přes Německo, Korutany, Balaton nebo rakouské vesničky.

Sezóna dovolených na Jadranu už pomalu startuje, což podtrhuje i fakt, že RegioJet od soboty 3. června obnovuje provoz vlaků do Chorvatska. Mnoho Čechů se ale i letos vydá na jih po vlastní ose. Základní trasa vede přes jižní Moravu a jižní Čechy přes Štýrský Hradec, slovinský Maribor a Záhřeb k moři.

Není to ale nuda jezdit stále stejnou trasu? Variant, jak se na dovolenou dopravit a cestu si zároveň užít, je několik. Tipy na některé z nich postytl Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK), který radí jet například přes Německo. Tento směr zvolí zřejmě především obyvatelé západních Čech.

ÚAMK doporučuje jet přes Deggendorf a Pasov a dále pak opět přes Štýrský Hradec a na jih. Jedná se o poměrně rychlou cestu, která umožňuje ušetřit na německých bezplatných dálnicích. Řidiči se ale přesto nevyhnou platbě za rakouskou dálnici a zhruba 500 korun za tamní tunely.

Související obsah

Korutany

Pro ty, kteří míří na Istrii, představuje zajímavou alternativu cesta přes Bodental v rakouských Korutanech. Trasa je vhodná pro ty, kteří se chtějí pokochat krásou alpské krajiny. Jak na to? Na dálnici A2 u Štýrského Hradce nezamíříte na Maribor (A9), ale budete pokračovat dál po A2 na Klagenfurt.

Po 400 kilometrech sjedete přímo do města sjezdem 305, kde narazíte na odbočky na Slovinsko. Po silnici budete pokračovat dál směrem k alpským vrcholkům Bodentalu. Nakonec dojedete k Loibtunelu, kterým se dostanete na území Slovinska. Tam poté zamíříte na Koper, Terst a Postojnu, tedy na Istrii, nebo v Postojne pojedete směrem do Rijeky.

Výhodou této cesty, kromě krásných panoramat, je, že se v Chorvatsku bez problémů vyhnete placení mýtného. Ideální je například pro turisty, kteří jedou na Krk.

Kudy přes Maďarsko?

Někteří Češi volí také cestu přes Maďarsko, jehož silnice nejsou tolik přetížené. Tradičně jezdí kolem města Györ, před kterým se odbočuje směrem na Szombathely. I cestu přes Maďarsko si ale můžete ozvláštnit. Do navigace si zadáte Veszprém, kudy dojedete na sever jezera Balaton.

Související obsah

​To můžete buď rovnou celé objet a užít si krásný výhled, nebo se zastavit v některém z kempů a cestu si trochu protáhnout. Po dálnici M7 pak tradičně zamíříte na jih k moři.

Můžete jet také kolem Györu dál na Budapešť po dálnici M1 a zpestřit si tak cestu na Jadran návštěvou maďarského hlavního města. Odtamtud se pak opět po M7 vydáte do Chorvatska.

Rakouský venkov

Pokud se chcete vyhnout placení za slovinskou známku, můžete zkusit jet přes rakouský venkov. Dálnici spojující Vídeň se Štýrským Hradcem opustíte exitem už u města Ilz a po okreskách pojedete přes rakouská městečka a vesnice, projedete kousek Slovinska a zamíříte rovnou na chorvatskou dálnici u Varaždinu. V Rakousku je cesta plná serpentin, takže trasa rozhodně není vhodná pro rychlé zdolávání kilometrů, ale spíše pro kochání se.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události