Zajímavosti

Někteří lidé stárnou mnohem rychleji. Vliv na to má osm faktorů

Někteří lidé stárnou mnohem rychleji. Vliv na to má osm faktorů
Zdroj: profimedia.cz

Stárnutí se utéct nedá, ale přesto někteří lidé vypadají jako by dokázali zastavit čas. Jiným byste naopak tipovali mnohem více, než jim ve skutečnosti je. Podle vědců hraje roli osm faktorů.

Být stále mlád si občas přál asi každý a spousta lidí používá drahé kosmetické produkty, aby zastavili stárnutí svého těla. Podle vědců by se ale lidé spíše měli zaměřit na osm faktorů, které způsobují, že někteří lidé stárnou mnohem rychleji. Seznam zveřejnil britský web The Sun.

1. Alkohol

Že pití škodí zdraví, ví asi každý. Navíc přispívá k rozvoji řady nemocí, například rakovině jater. Vědci z Oxfordu také zjistili, že pití více než 10 piv nebo vín za týden způsobilo, že DNA člověka byla až o dva roky starší ve srovnání s někým, kdo si dal za týden maximálně dvě skleničky.

Češi se v pití alkoholu rozhodně nedrží zkrátka, průměrně za rok vypijí osm litrů čistého alkoholu, po odečtení abstinentů dokonce 9,5 litru. Zatímco muži podle statistik Státního zdravotní ústavu výrazně preferují pivo, které si 47,5 procent z nich dopřává alespoň jednou týdně, tak ženy mají radši víno (21,4 procent).

2. Sluníčko

Stárnutí se nejvíce projevuje na kůži a právě ta dostává hodně zabrat při neopatrném opalování. Japonská studie odhaduje, že UVA a UVB paprsky tvoří 80 procent veškerého vnějšího stárnutí kůže, což je stárnutí, které je důsledkem životního stylu nebo faktorů životního prostředí. Kromě stárnutí kůže může sluníčko způsobit také rakovinu kůže. Pravidla bezpečného opalování najdete v tomto článku na TN.cz

3. Nadměrné sezení

Celodenní sezení je spojeno s řadou nemocí, které vašemu tělu škodí. Jde například o nadváhu, obezitu či cukrovkou. Studie z roku 2017 navíc zjistila, že z 1 500 starších žen měly ty, které ve svůj den nejvíce seděly, buňky biologicky o osm let starší, než byl jejich skutečný věk.

Škody ze sedavého zaměstnání lze ale podle vědců snadno kompenzovat. Stačí prý jen půlhodina cvičení každý den. Odborníci také radí vyrazit do práce pěšky nebo vystoupit o zastávku dřív a zbytek dojít po svých. 

Související obsah

4. Kouření

Negativní účinky kouření zná asi každý. Kromě rizika rakoviny plic má tabákový kouř vliv také na buňky pokožky. Konkrétně způsobuje hlubší vrásky, zejména kolem úst a očí. Člověk tak kvůli cigaretám rychleji zestárne a také umře, protože kouření zkracuje život průměrně o 10 let.

V České republice tvořili kuřáci v minulém roce téměř čtvrtinu veškerého obyvatelstva ve věku nad 15 let, dohromady 24,4 procenta populace.

5. Nesprávné stravování

Také zdravá strava patří mezi pomocníky proti stárnutí a opět nejde o velké překvapení. Důležité jsou hlavně potraviny bohaté na vlákninu, která přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, obezity a některých nádorových onemocnění, zejména rakoviny tlustého střeva. Bohatým zdrojem vlákniny je například celozrnné pečivo.

6. Stres

Chronický stres je také jednou z věcí, které přispívají k rychlejšímu stárnutí. Působí na psychickou a fyzickou stránku těla a je důležitým faktorem u spousty nemocí. Nejlepším řešením stresu je odstranit jeho příčinu, pomoci ale mohou také některé přírodní látky.

7. Nedostatek vitamínů

Na stárnutí mají vliv také vitamíny. Studie King’s College zjistila, že velký problém je hlavně nedostatek vitamínu D. Ten lidé nejčastěji získávají ze sluníčka, proto by podle odborníků měli během podzimu a zimy zvážit jeho doplnění v jiné formě. 

8. Nedostatek spánku

Chronický nedostatek spánku je dalším problémem pro naše těla. Spánek méně než šest hodin denně je spojován s „vysoce rizikovými“ stavy, jako je vysoký krevní tlak, špatný cholesterol, a také s nadváhou.

Spoustu užitečných vitamínů mají i tyto netradiční potraviny. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz