Zajímavosti

Potřebujete zítra brzy vstávat? Odborníci prozradili tipy, jak brzo usnout

Potřebujete zítra brzy vstávat? Odborníci prozradili tipy, jak brzo usnout
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pokud další den brzy vstáváte, pravděpodobně se budete snažit vydat spát co nejdříve. Často se ale lidem stává, že jen leží v posteli a nemůžou zabrat. Podobnou zkušenost mají i experti, kteří dali pět tipů, co v takovém případě dělat i jak se chovat další den, abyste do noci netrpěli.

Občas prostě ležíte v posteli a nemůžete usnout. "To se mi bohužel stalo několikrát," řekla CNN šéfka centra pro spánek a cirkadiánní rytmus Phyllis Zeeová. "Pokud nejste schopní usnout, nestresujte se tím, to nepomůže," dodala.

Podobnou radu CNN prozradil i expert na spánek Raj Dasgupta. "Má hlavní rada je: 'netlačte to,' protože tu obava z toho, že se nevyspíte, začnete přemítat v hlavě, čímž všechno zhoršíte," upozornil. "Realita je taková, že často, čím více se snažíme relaxovat a usnout, tím více začneme mít strach, že přicházíme o vzácný spánek. Tím je dosáhnutí prchavého dobrého spánku složitější," dodal. 

Pro takzvané noční sovy jsou tak takové noci složitější. Experti tedy prozradili pět ověřených tipů, které podle nich zaručeně fungují, aby pro vás další den nebyl utrpením.

Související obsah

1. Nesnažte se o nemožné

Pokud se vám nechce, nesnažte se usnout už v devět hodin večer. "Mezi osmou a devátou hodinou začněte tlumit světla," poradila Zeeová s tím, že se mají snažit jít spát v deset hodin večer.

Vyhýbat se lidé mají také takzvanému modrému světlu. Mozek si poté myslí, že je venku stále den a nevypouští melatonin. "Modré světlo vyzařují elektronická zařízení, jako jsou telefony či počítače," vysvětlil Dasgupta.

2. Meditace a dýchání

Stres z toho, že neusnete, může zhoršovat problémy, jako je například insomnie. "Pomůže to utišit mysl i tělo, usínání je pak jednodušší a snad příjemnější," uvedl Dasgupta.

Soustředit se lidé mají na své dýchání. "Hluboce se na čtyři vteřiny nadechněte, na sedm sekund zadržte dech, pak pomalu vydechovat, zatímco počítáte do jedné do osmi. To několikrát zopakujte, pak přestaňte a zjistíte, jestli jste více v klidu," sdělil Dasgupta.

3. Brzy rozsviťte

Když už vás budík brzo ráno probudí, okamžitě byste podle Zeeové měli rozsvítit. Mozku to řekne, že už je den a pomůže to zastavit produkci melatoninu. Co nejdříve se poté dostaňte na slunce.

"Sluneční světlo během dne pomáhá udržet zdravý cirkadiánní rytmus," řekl Dasgupta. "To ovlivní nejen energii během dne, ale i kvalitu nočního spánku.

Související obsah

4. Naplánujte šlofíka

Pokud je to možné, měli by si lidé naplánovat šlofíka. Dobré je se asi půlhodinku prospat brzo odpoledne. Pak se mají podle Zeeové snažit jít brzo spát. "Bude jednodušší usnout mezi 22. hodinou a půl jedenáctou večer a nějak spánek dohnat," řekla.

5. Vyhýbejte se alkoholu a sladkostem

Vyhýbat by se lidé měli také kofeinu po obědě a alkoholu přes spaním. "Obojí narušuje spánek," varoval Dasgupta. "Pokud máte hlad po obědě, dávejte si malé svačinky, ve kterých není cukr a lehce se tráví, aby vám to nenarušilo spánek," doplnil.

Existují i méně odborné tipy, které vám můžou pomoct. Portál Healthline.com například doporučuje během dnes cvičit, poslouchat relaxační hudbu, snížit v ložnici teplotu či nedívat se pořád na to, kolik je hodin.

Spánek ovlivňují i používané aplikace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz