Domácí

Farmáři protestují proti dotační politice. Na mnoha místech blokují dopravu

Čeští a moravští zemědělci na mnoha místech ve čtvrtek blokují svou technikou dopravu. Protestují tak proti vládní dotační politice. Upozornit chtějí také na vysoké ceny nafty nebo hnojiv.

Farmáři ze Vsetínska jsou jedni z těch, kteří ve čtvrtek vyjeli do ulic. Už po osmé hodině se jejich traktory řadily u Jablůnky. Na protestní jízdu se vydali do asi 10 kilometrů vzdáleného Valašského Meziříčí. Jiní zemědělci zase dlouhé minuty projížděli centrem Kroměříže.

"Jsme tady hlavně kvůli tomu, že chceme, aby vláda udělala něco s cenami energií. Chceme, abychom mohli vyrábět dostupné potraviny pro všechny," vysvětlil předseda Okresní agrární komory Kroměříž Martin Gabrhelík.

Související obsah

Zemědělci kritizují novou dotační politiku. Tvrdí, že vláda vezme se začátkem roku peníze těm farmářům, kteří vyrábějí většinu potravin. Už teď prý mnozí třeba na chov drůbeže nebo prasat doplácejí z vlastní kapsy.

"Já jsem, obrazně řečeno, každému tomu zvířeti nalepil tisícovku na čelo a poslal jsem ho na jatka. A udělal jsem za loňský rok 5,5 milionu ztráty," uvedl ředitel Agrotech Poličná Jindřich Šnejdrla.

Pro protest si čtvrtek zvolili farmáři záměrně. V Praze totiž jednají ministři zemědělství států Evropské unie (EU).

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz