Zahraničí

Billboardy s Putinem nahradily americké vlajky. Další spojenec Ruska utíká na Západ

Billboardy s Putinem nahradily americké vlajky. Další spojenec Ruska utíká na Západ
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: TV Nova

Další ruský spojenec se začíná obracet ke Kremlu zády. Arménie marně čekala na pomoc Ruska v bojích s Ázerbájdžánem. Její občané proto s radostí uvítali příjezd americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. V Jerevanu tak vlály vlajky Spojených států, NATO a Ukrajiny.

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem pošramotil vztahy dvou spojeneckých států, Ruska a právě Arménie. Ta čekala na pomoc Putinových vojsk, které se jí ale nedostalo. Občané země ležící v Zakavkazsku proto v ulicích nadšeně vítali příjezd americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Ta dorazila během uplynulého víkendu, uvedl deník Daily Mail.  

Pelosiová během své návštěvy odsoudila ázerbajdžánské útoky na arménských hranicích. Podle ní je jasné, že pohraniční boje byly vyvolány právě z Baku. "Bylo to iniciováno Ázerbájdžánci a je třeba to uznat," prohlásila.

Místo billboardů s podobiznou ruského prezidenta Vladimira Putina se tak v ulicích objevovaly vlajky NATO, Spojených států amerických a Ukrajiny. Lidé si přáli odchod Arménie z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Spolek funguje podobně jako NATO, členy jsou právě Arménie, Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán.

Související obsah

Podle bezpečnostního analytika Richarda Stojara v posledních měsících oslabil vliv Ruska v oblasti. "Arménie spoléhala na Rusko jako na hlavního garanta své bezpečnosti. Tato návštěva je silné gesto z arménské strany vůči Rusku," řekl TN.cz Stojar. "Arménsko-ruské vazby mohou být významně poškozeny," dodal.

"Pro arménskou stranu bylo velice nepříjemným zjištěním, že jsou v případném konfliktu s Ázerbájdžánci tou slabší stranou a nemohou spoléhat ani na to, že by se Rusko nějakým razantním způsobem postavilo na jejich stranu a dodrželo spojenecké garance," pokračoval bezpečnostní analytik. I proto se tedy začíná Arménie obracet na další velmoc, která by jí případně mohla pomoci.

Pro Kreml byla Arménie téměř jedinou možností, jak získat spojence v jižním Kavkazu. "Pro Arménii to byla do jisté míry existenční otázka. Už od rozpadu Sovětského svazu tu byl spor s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, který Arméni kontrolovali. Zároveň tam byl velmi jednoznačný postoj ázerbajdžánské strany, že až k tomu budou vhodné podmínky, obnoví svou teritoriální integritu. V podstatě bylo jasné, že čas hraje ve prospěch toho třikrát většího a bohatšího Ázerbájdžánu," dodal Stojar. Baku se tak před dvěma lety rozhodlo k vojenské operaci.

Související obsah

Svůj vliv v regionu však začalo zvyšovat Turecko. To je jedním z hlavních partnerů Ázerbájdžánu. "Je potřeba říct, že Arménie tam kromě Ruska nemohla získat žádného jiného partnera. Více spojenectví by jinde nezískali," upřesnil expert.

Arménie měla se svým spojencem problémy již před dvěma lety. "Spojenecké závazky se týkaly čistě území republiky Arménie, ne Náhorního Karabachu. Tam Rusové od počátku Arménům jednoznačně sdělili, že kdyby se konflikt rozhořel, tak se spojenecké závazky na tento region nevztahují," řekl.

Konflikt by mohl mít dopad i na nákup plynu a ropy z Ázerbájdžánu. Ten by si totiž proti sobě Západ mohl poštvat, když bude podporovat Arménii. "Eskalace konfliktu z ázerbájdžánské strany souvisí i s tím, že si uvědomuje, že nyní drží karty hodně vysoko. Rusko je slabé, aby se do toho mohlo vmísit, a pro Evropu je Ázerbájdžán velmi ceněným partnerem z hlediska energetické bezpečnosti," prozradil Richard Stojar.

Související obsah

Ruská pozice mezi státy bývalého Sovětského svazu výrazně oslabuje. "Právě události na arménsko-ázerbajdžánské hranici jsou v podstatě důsledkem oslabení ruské pozice," řekl bezpečnostní analytik. "Jednoznačně můžeme mluvit o tom, že ruská mocenská pozice v oblasti jižního Kavkazu a Přední Asie je invazí na Ukrajinu velice podlomená a oslabená," uzavřel expert.

Rusko mělo špeha na českém ministerstvu zahraničí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz