Komunální volby 2022

Vrcholní politici odvolili. Volbám předcházelo několik incidentů

Ve 14 hodin se v pátek otevřely po celém Česku volební místnosti. Až do soboty lidé můžou volit své zastupitele a ve třetině obvodů i senátory. Speciální vysílání k letošním volbám můžete sledovat od 13:55 na TN Live.

Většina politiků bude volit už v pátek odpoledne. Volební místnosti ve více než 6 000 okrscích se otevřely ve 14 hodin, už v tento čas přišel předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Průhonicích či ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v Praze 2. Po druhé hodině odpolední odvolil i prezident Miloš Zeman v Lánech a ve 14:30 premiér Petr Fiala (ODS) v Brně.

"Ať žijí volby, ať žijí mnou zvolení kandidáti," zvolal Zeman při vhazování hlasovacího lístku do urny. "Aby jejich obce neřídili pitomci," zdůvodnil, proč mají lidé přijít k volbám. Jde podle něj i o referendum o vládě.

Před volební místností v Průhonicích se vyjádřil i Andrej Babiš. "Pro nás je důležité uspět ve velkých městech, protože tam jsme ve sněmovních volbách propadli," řekl novinářům. "V Praze doufám, že můžeme bojovat o přední příčky," dodal.

Související obsah

"Doufám, že občané využijí svého volební práva a půjdou volit, tak jako jsem to udělal já," řekl premiér Fiala před volební místností. "Věřím, že budou volit zástupce demokratických stran a podpoří i kandidáty občanské demokracie a koalice SPOLU," doplnil. Cílem pro něj je udržení pozic v zastupitelstvech i Senátu, aby předsedou horní komory Parlamentu ČR zůstal Miloš Vystrčil (ODS).

Vše můžete sledovat ve volebním vysílání TN Live. To začalo ve 13:55. Chvíle, kdy přední politici odvolí, uvidíte živě. Kromě toho se ve vysílání můžete těšit na živé vstupy z několika volebních místností. V sobotu od 13:55 bude volební vysílání pokračovat a můžete se těšit na rozhovory s experty a aktuální výsledky voleb. TV Nova přinese informace v pravidelných zpravodajských relacích. Vše důležité najdete na TN.cz.

Související obsah

Do boje o přízeň voličů se chystá téměř 200 tisíc kandidátů na zastupitele a 180 uchazečů svede boj o senátorská křesla. V Česku může volit až 8 milionů oprávněných voličů. Volit v komunálních volbách může ten, komu je nejpozději druhý den voleb 18 let a kdo je v dané obci přihlášený k trvalému pobytu. Pokud se jedná o občana Evropské unie, musí mít potvrzení o přechodném pobytu nebo povolení k trvalému pobytu.

Hlasování na voličský průkaz není v komunálních volbách možné. "Volič, který není státním občanem České republiky, musí obecní úřad v místě svého registrovaného bydliště požádat o zapsání do dodatku stálého seznamu voličů. O zápis do dodatku stálého seznamu voličů musí volič zažádat ve lhůtě nejpozději dva dny před volbami, a to do 16:00," upozornilo dále ministerstvo vnitra.

Související obsah

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navíc vyzval lidi, kteří mají příznaky nemoci covid-19, aby nešli volit a neohrožovali nákazou ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí.

Volební místnosti jsou otevřené od pátečních 14:00 do 22:00. V sobotu se opět otevírají v 8:00 a zavřou se ve 14:00. Následně by celé Česko ještě během soboty mělo znát jména nových zastupitelů a výsledky prvního kola voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo se uskuteční 30. září a 1. října.

Bližší informace o volbách najdete v těchto dříve vydaných textech na TN.cz:

Senátní volby 2022: Termíny, volební obvody a důležité informace

Senátní volby 2022: Podívejte se, jak správně volit v obou kolech

Komunální volby 2022: Termíny a základní informace i účast z minulých let

Komunální volby 2022: Jak správně zvolit svého zastupitele

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz