Domácí

V obcích před volbami přibyli obyvatelé. Místním se to nelíbí

Obcí, ve kterých krátce před volbami přibyli obyvatelé, je v Česku více. Starousedlíkům se to většinou nelíbí a nechtějí, aby noví obyvatelé mohli v komunálních volbách hlasovat.

V obci Moldava nechala starostka vyškrtnout ze seznamu voličů 46 lidí. Polovina z nich má údajně trvalé bydliště nahlášené ve stejném domě, který je navíc neobyvatelný. Tento problém navíc nemá obec poprvé.

"Vyřadili jsme ze stálého seznamu voličů lidi, kteří se zde fyzicky dlouhodobě nevyskytují. Mají zde opravdu pouze formální trvalé bydliště," řekla starostka Moldavy Lenka Nováková. Jenže s tímto postupem nesouhlasí předseda volební komise a novým voličům umožnil hlas do urny vhodit. Na všechno dokonce dohlíží policie.

Související obsah

"Když sem přijdou lidé, kteří jsou vyškrtnuti ze stálého voličského seznamu a budou mít u sebe doklady, které je opravňují volit, tak je nechám odvolit. Domnívám se, že postupuji podle zákona," uvedl předseda volební komise Oldřich Kozler.

Další obcí, ve které těsně před volbami přibylo lidí s trvalým bydlištěm, je Loučná pod Klínovcem. Celkem 30 nových voličů by mohlo s výsledky poměrně zahýbat a místním se to nelíbí. Nekalými praktikami s nahlašováním trvalého bydliště, které mohou souviset právě s volbami, se bude zabývat krajská policie.

pv, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz