Domácí

Třetina kandidátů na prezidenta měla v listině chyby. Opravili je ale jen dva

Už v pátek by mělo být jasné, kteří kandidáti se utkají v boji o post prezidenta. Ve čtvrtek měli poslední šanci opravit chyby na svých kandidátních listinách. K nápravě nedostatků vyzvalo ministerstvo vnitra třetinu všech uchazečů. Někteří z nich tuhle šanci ale nevyužili.

Zájem o to, stát se českým prezidentem v lednových volbách, má 21 uchazečů. Právě tolik kandidátních listin letos zaevidovalo ministerstvo vnitra. Ne všichni ale splnili zákonem požadované náležitosti.

"Typicky tam byly nějaké nedostatky. Například, že z některých kandidátních listin nemůžeme sezdat, zda je to právě kandidátní listina podaná senátory, poslanci nebo občanem. Někdy chybí třeba údaje o zmocněnci," prozradil ředitel odboru voleb Tomáš Jirovec. Jedna listina byla podána po stanovené lhůtě, 8. listopadu. Další problémy se týkaly třeba nedostatečného počtu potřebných podpisů zákonodárců.

"Pravda určitě je, že občanští kandidáti, kteří museli získat 50 tisíc podpisů, mají tu registraci ztíženou oproti těm, kteří si seženou 20 poslanců nebo 10 senátorů," tvrdí politolog Milan Školník.

Související obsah

​Nedostatky našlo ministerstvo vnitra u sedmi z 21 kandidátů. Před více než týdnem je vyzvalo k nápravě. Čas měli do čtvrtečních 16 hodin. "My je vyzýváme, aby doplnili to, co případně doplnit ještě lze. To jsme udělali 16. listopadu, kdy bylo zveřejněno sedm výzev," objasnil Jirovec. Této možnosti ale využili jenom dva uchazeči.

"Nevíme, kdo má ty nedostatky, takže uvidíme, až budou zveřejněná jména. Ono se dá očekávat, že to bude spíše u těch kandidátů, kteří kandidují s podpisy občanů," vysvětlila politoložka Lenka Zlámalová.

Kdo neprošel a kdo naopak bude v lednu o Hrad bojovat, bude jasné v pátek. V 15 hodin to veřejně oznámí ministerstvo vnitra.

Martina Dvořáková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz