Přehled nařízení

Chystáte se na dovolenou do Řecka či Tunisu? Na tohle se připravte!

Omezení kvůli koronaviru na dovolené
Zdroj: Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 17. 7. 2020
Téma:

Koronavirová pandemie řadě Čechů zničila plány na dovolenou. S uvolněním opatření však přišla nová šance na pohodu u moře. Ani nyní, když většina nařízení padla, však není cestování přes hranice tak snadné, jako tomu bylo před pandemií. Chystáte se do Bulharska, Řecka či Turecka? Přinášíme vám přehled nařízení, která budete muset dodržet.

Cestování v rámci Evropské unie je už téměř zpět v normálu, v případě zemí mimo EU ale může nastat problém. Zatímco do Bulharska či Řecka je možné přicestovat poměrně pohodlně, opatření v Turecku či severoafrickém Tunisku a Egyptě jsou často velmi přísná.

 

Bulharsko

Češi smí do země bez omezení. Povinná není ani karanténa hned po příjezdu, ani předložení negativního testu na Covid-19. Ovšem jen pokud do země vstupujete z rumunské strany. V případě turecké či makedonské jsou opatření přísnější.

 

 

To platí i pro turisty, kteří do Bulharska míří přes Srbsko. Ti negativní test předložit musí. Nesmí být starší než 72 hodin, případně poputují do 14denní karantény. V takovém případě mohou turisté vstoupit do země jen tehdy, když ji zase rychle mohou opustit, jinak musí do karantény.

 

"Pro určení země, z níž osoba přijíždí, je podstatné, kde jeho cesta byla zahájena, nikoli přes který stát tranzitoval, nebo kde krátkodobě pobýval. Při vstupu na území Bulharska mohou hraniční orgány požádat o vyplnění prohlášení," informuje ministerstvo zahraničních věcí (MZV) na svém webu.

 

 

Roušky se nosí ve všech uzavřených veřejných prostorách, kromě stravovacích zařízení, náleven a nosit je nemusí ani sportovci. Toto nařízení platí do 31. 7. 2020. V otevřených prostorách roušky povinné nejsou, tamní úřady je ale doporučují.

 

Samozřejmostí je používání dezinfekce a dodržování hygieny. Povinné jsou také minimálně 1,5metrové rozestupy. Roušky jsou povinné i ve veřejné dopravě, hotely je nevyžadují. Jídlo v nich bývá podáváno formou švédských stolů a hosté se obsluhují sami. K tomu se doporučuje používat rukavice. Samotné hotely pečlivě dezinfikují okolí bazénů i lehátka.

 

 

"Přiletěl jsem s CK Aqua Paradise. Na letišti vám změří teplotu a odevzdáte vyplněný formulář, který vám dají v letadle. Vše probíhá velmi rychle. Na letišti rouška, při vstupu do hotelu rouška a měření teploty. Po převzetí karty od pokoje už celou dobu bez roušky," popsal jeden z turistů na portále Orbion . Do Bulharska se vypravil 4. července.

 

Jaká pravidla platí v ostatních oblíbených dovolenkových destinacích, zjistíte na další straně.

1
2 3 4
TN.cz