Šíření Covid-19

Ošetřovné pro OSVČ bude 500 korun, uvolní se přeshraniční doprava

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Publikováno 4. 5. 2020
Téma:

Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva financí na odložení elektronické evidence tržeb (EET). Schodek státního rozpočtu se ke konci dubna vyšplhal na 93,8 miliard korun. V 19:00 začala tisková konference po jednání vlády, přímý přenos můžete sledovat v tomto článku.

Hlavní události

- V České republice evidují hygienici celkem 7819 případů nákazy koronavirem. Zemřelo 252 pacientů, z nemoci se vyléčilo 3807 nakažených

- Vláda schválila odložení EET do konce roku

- Ošetřovné pro OSVČ a podnikatele fungující v s.r.o bude 500 korun denně

- Stát by mohl podnikatelům v pronajatých prostorách zaplatit až polovinu nájmu

- Schodek rozpočtu se ke konci dubna vyšplhal na 93,8 miliard korun

- Od 11. května bude možná přeshraniční silniční a zeležniční doprava

- Česko se zařadí mezi země, které vyvíjí vakcínu proti koronaviru

- První turisté by se mohli dostat do Chorvatska už příští měsíc, více si přečtěte v tomto článku na TN.cz

- V dubnu přišlo v Česku o práci 50 tisíc lidí, o 28 tisíc více než v loňském dubnu

- Ministr školství Robert Plaga (ANO) spolu s dalšími ministry a odborníky vypracoval manuál pro základní a střední školy a školky. Jak bude výuka probíhat, se dočtete zde

- Podle premiéra Babiše nebude vláda žádat o prodloužení nouzového stavu

- Ve Francii se měl objevit muž nakažený koronavirem už loni v prosinci

- Celosvětově se koronavirem nakazilo 3,62 milionu lidí, více než 250 tisíc nemocných zemřelo

 

Na svém pondělním jednání schválila vláda vyšší ošetřovné pro OSVČ ve výši 500 korun a také pověřila ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) přípravou pomoci pro podnikatele v nájmu. Podle Havlíčka by měl stát platit polovinu nájmu, pronajímatel 30 procent a nájemce 20 procent nájmu. Opatření bude dobrovolné. Od 11. května také přestane platit omezené pro silniční a železniční přeshraniční dopravu.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Šíření Covid-19

22:36

Dotace na zařízení pro výrobu zdravotnického materiálu

22:21

Francie: První případ koronaviru už v prosinci

Lékaři pod vedením Yvese Cohena v jedné z pařížských nemocnic mají podle jejich prohlášení důkazy o tom, že se v zařízení objevil první nakažený koronavirem již loni v prosinci. Při opětovném testování vzorků bez jasné diagnózy totiž odhalili jeden, patřící 42letém Alžířanovi dlouhodobě žijícím ve Francii, který byl pozitivní na Covid-19. První oficiální případ se přitom ve Francii objevil až 24. ledna. Informaci přinesl portál CNN.

 

Pomoc pro podnikatele, kteří fungují jako společnosti s ručením omezeným, schválila v pondělí vláda. Podpora se vztahuje i na společníky s.r.o. “Po vzoru Pětadvacítky pro poškozené OSVČ půjde o přímou podporu vyplacenou formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně za celkové období od 12. března do 8. června, tedy o maximálně 44 500 korun,“ uvedlo ministerstvo financí.


“Pomoc je namířena pro aktivní společníky v čele malých eseróček, nikoliv pro firmy jako takové, ani pro pasivní investory. Chceme ale zabránit, aby se s programem svezli černí pasažéři, tedy aby si o peníze nežádaly mrtvé schránky nevyužívané za účelem zisku. Na základě domluvy se zástupci podnikatelských svazů a komor jsme proto stanovili časový, příjmový a rezidenční test zajišťující, že jde o ekonomicky aktivní společnost schopnou prokázat minimální výši obratu,“ doplnila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pomoc těmto podnikatelům vyjde státní rozpočet až na 15 miliard.

 

 

"Projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví bylo na vládě přerušeno, ministerstvo vnitra připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

Vláda také schválila návrh ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb odložila do konce roku 2020. Jednotlivé subjekty tak začnou evidovat své tržby až od 1. ledna 2021. Resort o tom infomoval na svém webu

 

"Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně se nadechnout. V tuto chvíli je důležité, aby podniky vůbec fungovaly," informovala ministryně financí.

 

Vakcína proti koronaviru

"Neexistuje specifická kauzální léčba této nemoci, proto se upínáme k vývoji vakcíny,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zároveň dodal, že výzkum se nachází v první laboratorní fázi. Celkem nás čekají tři fáze výboje a po každé z nich přijde vyhodnocení dané fáze. To bude kvůli bezpečnosti velmi přísné.

 

 

Na společném projektu pracují ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a krevní transfúze a Institut klinické a experimentální medicíny.

 

Ministr zdravotnictví potvrdil, že resort je připraven podílet se na nákladech, které budou spojené s vývojem vakcíny proti Covid-19.

 

Už příští měsíc by se do Chorvatska mohli dostat první Češi. Podle prezidenta Chorvatského turistického sdružení Dubravka Miholiće, který odpovídal na dotazy redaktorů TN.cz, jedná česká a chorvatská vláda o otevření pozemního i vzdušného koridoru.

 

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve speciálu Televizních novin uvedl, že musíme být velmi opatrní v rozvolňování bezpečnostních opatření. O dalším urychlení však zatím na vládě nehovoří. Zároveň potvrdil, že kabinet podle něj o prodloužení nouzového stavu žádat nebude. Hovořil také o návratu dětí do škol a letních táborech.

 
Na celý rozhovor s premiérem Andrejem Babišem ve speciálu Televizních novin se můžete podívat zde:


Celosvětově se koronavirem nakazilo téměř 3,5 milionu lidí. Uzdravilo se více než 1,2 milionu nakažených, zemřelo více než 248 tisíc infikovaných pacientů.

 

Počet nakažených přesáhl ve světě 3,5 milionu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz