Koronavirus

V Česku je 4472 nakažených, od rána Covidu-19 podlehli tři pacienti. Mrtvých je 59, vyléčených 78

Koronavirus - BN
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 4. 4. 2020
Téma:

Policisté budou moci neuposlechnutí nařízení řešit blokovou pokutou přímo na místě. Kvůli šířícímu se koronaviru zavádí preventivní opatření také domovy pro seniory. V České republice stále roste počet nakažených pacientů, těch je po sobotní půlnoci 4472, 59 nemocných zemřelo a 78 infikovaných se uzdravilo.

Hlavní události

- V Česku se potvrdilo 4472 případů nákazy, onemocnění podlehlo 59 lidí, 78 pacientů se vyléčilo

- Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policisté budou moci rozdávat blokové pokuty

- Ministerstvo školství připravilo pro školy soubor postupů pro vzdělávání na dálku.

- Domovy pro seniory přistupují k dobrovolné karanténě

- Nouzový stav bude zřejmě prodloužen do konce dubna, ochranná opatření by mohla skončit už dříve

- Ústřední krizový štáb trvá na tom, aby se nouzový stav prodloužil o 30 dní

- Ministerstvo financí zmírnilo podmínky podpory OSVČ, nově by na ni měli dosáhnout všichni

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než milionu lidí, více než 60 tisíc nemocných zemřelo

 

Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku po sobotní půlnoci na 4472, ráno bylo pacientů 4194, informovalo na webu ministerstvo zdravotnictví. Mrtvých je 59, od sobotního rána si tak nemoc vyžádala další tři životy.

 

On-line reportáž

Zákeřný koronavirus

22:26

U těhotné snoubenky britského premiéra Borise Johnsona se projevily příznaky koronaviru. Testování však nepodstoupila, přestože u Johnsona se přítomnost koronaviru potvrdila.

21:46

Počet infikovaných s Covid-19 překročil ve Spojených státech hranici 300 tisíc lidí. Virus v USA zabil už více než osm tisíc lidí, uvádí CNN.

21:35

Extrémní únava, nechutenství, ale také skoro žádné příznaky. Češi popsali, jak bojovali s koronavirovou nákazou.

 

Ve Velké Británii přibylo podle informací ze sobotního odpoledne dalších 708 obětí s koronavirem, počet mrtvých tak vylétl z 3605 na 4313, tedy skoro o pětinu.

 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že sankce za porušení nařízení budou daleko přísnější.

 

Záznam tiskové konference po jednání v Lánech:

 

 

Zároveň plánuje předložit Poslanecké sněmovně a Senátu změnu zákona, díky které by policisté mohli neuposlechnutí řešit blokovou pokutou až ve výši deset tisíc korun rovnou na místě.

 

Soubor doporučených postupů, jak vzdělávat žáky na dálku, připravilo pro školy Ministerstvo školství. Návod, jak žáky vyučovat, zveřejnilo ministerstvo na svém webu.

 

Stále větší počet domovů pro seniory zavádí kvůli šířícímu se koronaviru preventivní opatření, jedním z nich je například dobrovolná karanténa.

 

Pro tu se rozhodlo také vedení Domova pro seniory Vroutek. "Vzhledem k dramatizující se situaci v našem regionu jsme se rozhodli přistoupit k důležitému preventivnímu kroku a tím je dobrovolná karanténa, která je prozatím plánovaná na dva týdny," uvedla na facebooku ředitelka Markéta Sosnová.

 

 

Nouzový stav, který byl v Česku vyhlášený kvůli šíření koronaviru, bude zřejmě prodloužen. Ústřední krizový štáb se původně dohodl na prodloužení o 30 dnů, nakonec bude zřejmě prodloužen do konce dubna.

 

Podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by však měl být nouzový stav prodloužený o 30 dní. Poslanci jsou ale ochotní přistoupit na návrh prodloužení do konce dubna. Podle něj to stačit nebude.

 

Ve světě se koronavirem nakazilo už přes milion lidí. Nejvíce nakažených je ve Spojených státech amerických, kde výsledky testů potvrdily nemoc přibližně u čtvrt milionu lidí. V Evropě je nejhorší situace v Itálii a Španělsku. V obou zemích se nakazilo necelých 120 tisíc lidí.

 

Nejvíce nakažených je v USA, Španělsko má více vyléčených než Itálie:

TN.cz