situace v česku

"Vláda dělá maximum, lidé porušují opatření," tvrdí premiér Babiš

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 21:32
28.2. 2021 19:25
Téma:

Vláda od pondělí zpřísnila opatření v Česku. Tvrdé restrikce by však podle opozice a odborníků nebyly potřeba, kdyby kabinet lépe zvládl strategii vakcinace. Požadují proto omluvu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to však zásadně odmítá. Podle něj vláda dělá maximum.

"Zásadně to odmítám. My očkujeme. Nakupujeme i léky, které mohou zachránit naše občany. Pracuji, abychom dostali i další přípravek. Máme zaregistrovaných 114 tisíc učitelů, dostali 20 tisíc termínů na očkování. Máme i rekordní dny, kdy testujeme až 102 tisíc lidí," řekl Babiš.

 

Podle opozice však vláda nezvládla naplánovat strategii očkování."Myslím si, že omluva ze strany premiéra a členů vlády je opravdu na místě,“ přidává se šéf lidovců Marián Jurečka.

 

 

V Česku se od pondělí spustí plošné testování ve firmách. Testy na covid-19 však zatím budou dobrovolné. Do budoucna se však počítá s tím, že podniky budou muset testovat povinně. Právě proto vláda plánuje v pondělí projednat návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely od 5. března povinně testovat své pracovníky.


Za nedodržení by poté hrozila pokuta až 500 tisíc korun. Podle předsedy vlády bude testů dostatek. "Určitě bude dosta testů pro všechny. Je potřeba, aby firmy testovaly,“ doplnil Babiš.

 

V sobotu dorazily sady na testování žáků. Kvůli zhoršující se situaci však školy zůstanou zavřené a žáci se do lavic v brzké době nevrátí. Hned na začátku týdne se proto kabinet projedná, zda by se právě tyto sady mohly použít pro firmy a testování zaměstnanců.

 

 

Babiš zároveň doplnil, že opatření zákazu pohybu má svoje trhliny. "V neděli zasedla znovu vláda. Dohodli jsme se, že ministr vnitra Jan Hamáček může operativně rozhodovat o těchto věcech, které nedávájí logiku," uzavřel.

 

Ministři nemají jednotný názor. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Andrej Babiš k novým nařízením:

TN.cz