Nainstalujte si aktualizaci

WhatsApp napadli hackeři! V ohrožení jsou všichni uživatelé

Problémy v aplikaci Whatsapp
Zdroj: Getty Images, Whatsapp
Téma:

Aplikaci WhatsApp napadli hackeři, v ohrožení mohou být všichni uživatelé po celém světě. Útočníci své oběti přes aplikaci sledovali, aniž by o tom oběti věděly. Společnost vyzvala uživatele k instalaci aktualizace, která obsahuje bezpečnostní záplatu.

Podle společnosti instalovali hackeři přes aplikaci do telefonů sledovací program. Hackeři nejdřív "prozvonili" svou oběť přes funkci volání v aplikaci WhatsApp. Tím instalovali do mobilu škodlivý software, na telefonát nemusel uživatel ani odpovědět. Nepřijatý hovor se pak ani nezobrazil v seznamu volání, oběť tak o útoku vůbec nemusela vědět.

 

WhatsApp v prohlášení uvedl, že není možné zjistit přesný počet napadených, v ohrožení jsou ale všichni z 1,5 miliardy uživatelů. Podle některých zdrojů byly útoky cílené a uskutečnily se především na začátku letošního května. V minulosti tak byla napadená například organizace bojující za lidská práva - Amnesty International.

 

Aplikace WhatsApp už své uživatele vyzvala k okamžité instalaci aktualizačního balíčku, který obsahuje záplatu. Ten vyšel už v pátek 10. května. Pokud nemáte zapnuté automatické aktualizace, nainstalujte si ji přes obchod Google Play (pro Android) či v App Store (pro iOS).

 

Podle BBC stojí za útokem izraelská společnost The NSO Group, jejíž vlajkový software Pegasus umí provést podobné útoky, včetně odposlouchávání a schraňování citlivých dat. Společnost byla už dřív označená jako "dealer kybernetických zbraní".

 

 

NSO se však brání. "Naše technologie je licencovaná autorizovanými vládními agenturami za výhradním účelem boje proti kriminalitě a násilí. (...) Vyšetřujeme všechny možnosti zneužití a pokud to bude nutné, učiníme příslušné kroky zahrnující i vypnutí celého systému," uvedla společnost ve veřejném prohlášení.

 

O firmu se teď zajímá zmíněná Amnesty International. V úterý 14. května bude vyslýchat zástupce Amnesty International soud v Tel Avivu, kde bude představená petice, která vyzývá izraelské ministerstvo obrany k patřičným krokům. Mimo jiné chtějí odebrat licenci NSO Group k exportu jejich služeb do zahraničí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

nor TN.cz