prezidentův podpis

Zeman podepsal tři zákony. Podívejte se, co všechno nově platí! PŘEHLED

Miloš Zeman ke koronaviru
Zdroj: TN.cz
Prezident Miloš Zeman při rozhovoru začátkem března
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 6. 5. 2020
Téma:

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal tři zákony, jak informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Pouze jeden z nich se týká situace kolem koronaviru, a to zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ. Další dva upravují ochranu spotřebitelů a oceňování majetku.

Zákon o kompenzačním bonusu

Tento zákon upravuje kompenzační bonus pro OSVČ v souvislosti s opatřeními přijatými kvůli epidemii koronaviru. Zásadní je změna bonusového období, které není už pouze jedno, ale tři. Druhé období začíná 1. května a končí 8. června. Třetí, o kterém vláda teprve rozhodne, by platilo od 9. června až do 31. srpna, pokud budou stále platit opatření, která omezují podnikání OSVČ.

 

"Přijetím zákona dochází k vytvoření druhého bonusového období, za které je kompenzační bonus poskytován, a to až do dne, kdy je očekáváno ukončení klíčových opatření," stojí v důvodové zprávě. Třetí období je v zákoně kvůli nemožnosti předpovědět, jestli i po 8. červnu budou muset platit mimořádná opatření.

 

 

Zákon o ochraně spotřebitele

Tato norma vychází z iniciativy Evropské unie a jeho cílem bylo stanovit sjednocená pravidla pro přeshraniční spolupráci mezi orgány, které vymáhají dodržování ochrany spotřebitelů. "Tím byla posílena i ochrana hospodářské soutěže a poctivých podnikatelů, kteří zákony na ochranu spotřebitelů dodržují," zaznělo v důvodové zprávě.

 

Zákon o oceňování majetku

Novela zákona upravuje postup v případech, kdy není možné určit cenu majetku. Ten se v takové situaci oceňuje tržní hodnotou. Zákon bude účinný až od 1. ledna příštího roku. "Zákon slouží pro kontrolu nesprávného ocenění, a tím se podílí i na omezení daňových úniků," uvádí důvodová zpráva.

Související témata:
TN.cz