EURO 2020

Přehled sudích na EURO 2020: Kdo rozdává karty, a kdo nepřerušuje?

Daniel Siebert, Cüneyt Cakir a Carlos del Cerro Grande
Zdroj: Profimedia

Na letošní mistrovství Evropy bylo povoláno 19 hlavních rozhodčích, kteří budou mít k dispozici svůj tým asistentů. Osmnáct jich spadá pod UEFA a v rámci výměnného programu si na Euru zapíská také Fernando Rapallini z Argentiny, místo kterého bude řídit zápasy na šampionátu jižní Ameriky Španěl Jesús Gil Manzano.

V tomto přehledu najdete statistická data všech rozhodčích z uplynulé sezony, která jsou převzata ze statistického webu whoscored.com. Rozhodčí z méně prestižních lig mají započítané pouze mezinárodní zápasy. Uváděné pořadí u každé metriky je číslováno od nejmenší intervence sudích po nejvyšší. Příklad: Rozhodčí, jenž uděloval nejméně pokutových kopů, bude mít v závorce číslo 1. Kompletní tabulku najdete na poslední stránce.

Mezi sledovanými údaji je průměrný počet odpískaných faulů na zápas, poměr odpískaných faulů vůči čistým soubojům, průměrný počet nařízených pokutových kopů na zápas, průměrný počet udělených žlutých a červených karet na zápas.

Zajímavostí také je, že mezi čtvrtými rozhodčími, kteří byli nominováni nezávisle na týmech hlavních rozhodčích, figuruje Stephanie Frappartová. Tato francouzská rozhodčí se tak stane první ženou, jenž na mužském mistrovství Evropy zastane jednu z rozhodcovských funkcí.

Související obsah

Z českých ani slovenských rozhodčích nebyl nikdo povolán na šampionát. Jediná naše sousední země, která na Euro posílá sudí, je Německo, odkud na turnaj vyrazí hned dva týmy rozhodčích.

Felix Brych – Německo

Faulů na zápas – 24,91 (9.)
Fauly/souboje – 0,75 (6.)
Penalt na zápas – 0,24 (9.)
Žlutých karet na zápas – 3,18 (8.)
Červených karet na zápas – 0,18 (8.)

Zdroj: Profimedia

Zkušený 45letý rozhodčí začal pískat Bundesligu již v roce 2004. Od roku 2007 působí i na mezinárodní scéně a patři mezi nejuznávanější rozhodčí. V osobním životě je doktorem práv a zúčastnil se již mistrovství Evropy, mistrovství světa i olympijských her.

Statisticky mezi ostatními rozhodčími nijak nevyčnívá, dají se od něj čekat vyrovnané výkony.

Daniel Siebert – Německo

Faulů na zápas – 21,39 (1.)
Fauly/souboje – 0,68 (1.)
Penalt na zápas – 0,13 (2.)
Žlutých karet na zápas – 3,77 (11.)
Červených karet na zápas – 0,06 (2.)

Zdroj: Profimedia

Druhý rozhodčí z Německa má méně zkušeností než jeho krajan, ale ani on jich nemá málo. 37letý Siebert píská Bundesligu od roku 2012 a na mezinárodní scéně začal v roce 2015. Berlínský rodák vedle rozhodování fotbalových zápasů také učí tělocvik. Letošní Euro pro něj bude prvním velkým turnajem.

Siebert mezi všemi rozhodčími z turnaje vyniká nejmenší intervencí. Píská málo faulů, penalty uděluje jen zřídka a červené karty udělil ve 32 zápasech pouze dvě. Ve žlutých kartách patří do průměru. Čeští fanoušci ho mohli vidět při souboji Sparty s AC Milán. Pražané v Evropské lize prohráli 0:1 a Siebert ukázal červenou kartu Plechatému.

Anthony Taylor – Anglie

Faulů na zápas – 21,42 (2.)
Fauly/souboje – 0,7 (3.)
Penalt na zápas – 0,53 (16.)
Žlutých karet na zápas – 3,08 (4.)
Červených karet na zápas – 0,11 (3.)

Zdroj: Profimedia

Taylor je první z dvojice anglických rozhodčích. 42letý sudí z Manchesteru se poprvé objevil v Premier League v roce 2010 a o tři roky později začal pískat i mezinárodní zápasy. Stal se prvním rozhodčím od roku 1901, kdo soudcoval dvě finále anglického FA Cupu. Velký mezinárodní turnaj ještě neabsolvoval.

Související obsah

Statisticky patří Taylor mezi ty nejméně aktivní rozhodčí, co se týče faulů i udělovaných karet. Naopak pokutovými kopy nešetří a průměrně udělí penaltu každý druhý zápas.

Michael Oliver – Anglie

Faulů na zápas – 22,97 (5.)
Fauly/souboje – 0,75 (5.)
Penalt na zápas – 0,64 (19.)
Žlutých karet na zápas – 3,14 (7.)
Červených karet na zápas – 0,11 (3.)

Zdroj: Profimedia

36letý Angličan píská v Premier League od roku 2010 a na mezinárodní scéně od roku 2012. Stejně jako jeho kolega i on si letos připsal druhé finále FA Cupu. Nejvíce (nechtěné) slávy se mu dostalo v roce 2018. V odvetě mezi Realem Madrid a Juventusem nařídil pokutový kop v nastaveném čase, když odveta mířila do prodloužení. Za protesty navíc vyloučil brankáře Buffona. Juventus tehdy vypadl z Ligy mistrů a naštvaní fanoušci psali Oliverovi i jeho rodině výhružné zprávy. Výsledkem nakonec bylo, že se s rodinou odstěhoval z domu.

Také pro něj bude Euro prvním velkým mezinárodním turnajem. Stejně jako Taylor i Oliver nechává volnější metr co se týče faulů a karet, ale naopak pokutové kopy uděluje ze všech nominovaných rozhodčích nejčastěji.

Antonio Miguel Mateu Lahoz – Španělsko

Faulů na zápas – 25,3 (11.)
Fauly/souboje – 0,83 (9.)
Penalt na zápas – 0,3 (10.)
Žlutých karet na zápas – 4,59 (14.)
Červených karet na zápas – 0,11 (3.)

Zdroj: Profimedia

Lahozovi je 44 let a nejvyšší španělskou soutěž začal pískat v roce 2008, o tři roky později se uvedl i na mezinárodní scéně. Rodák z Valencie na sebe nedávno upozornil perfektně odřízeným finále Ligy mistrů, za které sklidil mnoho chvály. Objevil se na posledním mistrovství světa a řídil zápasy i na olympiádě, evropský šampionát to pro něj ale bude první.

Související obsah

Ohledně pokutových kopů a faulů zapadá do průměru, žlutých karet dává o něco více než jeho kolegové, ale červenými naopak letos šetřil. Euro bude pro Lahoze zakončením kariéry. Už před turnajem oznámil, že po něm pověsí píšťalku na hřebík.

Carlos del Cerro Grande – Španělsko

Faulů na zápas – 26,24 (14.)
Fauly/souboje – 0,94 (12.)
Penalt na zápas – 0,44 (14.)
Žlutých karet na zápas – 4,59 (14.)
Červených karet na zápas – 0,26 (15.)

Zdroj: Profimedia

Carlos Grande působí v La Lize od roku 2011 a o dva roky později se vydal i na mezinárodní scénu. Ve svých 45 letech za sebou nemá žádný větší turnaj ani finálový zápas. Španělský rozhodčí může být rád, že na soupisce Nizozemska není Virgil van Dijk. Právě stoper Liverpoolu totiž v roce 2018 Grandeho kritizoval za jeho výkon v Lize mistrů.

Při jeho zápasech se dá očekávat častější zvuk píšťalky, neboť Grande patří ve všech sledovaných parametrech mezi aktivnější rozhodčí.

Daniele Orsato – Itálie

Faulů na zápas – 27,78 (17.)
Fauly/souboje – 0,94 (12.)
Penalt na zápas – 0,09 (1.)
Žlutých karet na zápas – 4,65 (16.)
Červených karet na zápas – 0,17 (7.)

Zdroj: Profimedia

Orsato patří mezi ty nejzkušenější, prvoligový debut si odbyl v roce 2006. K mezinárodním zápasům se vydal až o pět let později. Jeho dosavadním vrcholem je loňské finále Ligy mistrů. V roce 2012 zaskočil i ve finále rumunského poháru, jelikož rumunská federace potřebovala pro náročný zápas sudího ze zahraničí. Velký mezinárodní turnaj to bude pro 45letého rozhodčího první, na posledním mistrovství světa byl pouze u videa.

Související obsah

Tohoto Itala můžete slyšet pískat častěji než ostatní, v posuzování faulů je přísný, avšak v pokutovém území je jeho píšťalka klidnější. V letošní sezoně nařídil jen dvě penalty a v přepočtu na zápasy jich uděluje ze všech nejméně.

Clément Turpin – Francie

Faulů na zápas – 25,59 (12.)
Fauly/souboje – 0,8 (7.)
Penalt na zápas – 0,44 (13.)
Žlutých karet na zápas – 3,11 (6.)
Červených karet na zápas – 0,48 (19.)

Zdroj: Profimedia

Turpinova prvoligová dráha začala v roce 2008 a o pouhé dva roky později se dostal listinu FIFA, díky čemuž se stal nejmladším Francouzem, kterému se to povedlo. Bylo mu tehdy 28 let. V 39 letech nepatří k nejstarším, ale zkušeností má na rozdávání. Byl na Euru, mistrovství světa i na olympiádě a letos řídil finále Evropské ligy.

V této sezoně pískal Turpin bláznivé utkání Monaka s Lyonem, ve kterém udělil pět červených karet. Tím si značně zvýšil svůj průměr, a je tedy v tomto ohledu ze všech nejaktivnější. Jenže není to o jednom zápasu. I jeho kariérní průměr 0,3 je oproti ostatním vysoce nadprůměrný, takže hráči by si při jeho zápasech měli dávat velký pozor, aby nebyli vyloučení.

Sergej Karasev – Rusko

Faulů na zápas – 22,75 (4.)
Fauly/souboje – 0,82 (8.)
Penalt na zápas – 0,5 (15.)
Žlutých karet na zápas – 4,67 (18.)
Červených karet na zápas – 0,37 (18.)

Zdroj: Profimedia

Moskevský rodák začal pískat první ligu v roce 2008 a mezinárodním rozhodčím je od roku 2010. Karasev má ve svých 41 letech za sebou olympiádu, mistrovství světa i mistrovství Evropy. Podle jeho holé hlavy byste to nepoznali, ale je velkým fanouškem metalu.

Na hřišti je ovšem jeho koníčkem rozdávání karet. Těmi žlutými ani červenými nešetří. Ruská nejvyšší soutěž patří k těm, kde se vylučuje nejčastěji na světě, avšak Karasev má po celou kariéru stejný průměr i na mezinárodní úrovni, takže jeho časté sahání do kapsičky pravděpodobně uvidíme i na Euru. Naopak v posuzování faulů patří spíše k těm benevolentnějším.

Související obsah

V Liberci na tohoto Rusa nemají dobré vzpomínky. Byl to totiž on, kdo řídil zápas s Hoffenheimem, ve kterém Slovan prohrál vysoko 0:5.

Cüneyt Cakir – Turecko

Faulů na zápas – 27,39 (16.)
Fauly/souboje – 0,94 (13.)
Penalt na zápas – 0,55 (17.)
Žlutých karet na zápas – 3,42 (10.)
Červených karet na zápas – 0,19 (9.)

Zdroj: Profimedia

Málokterý fanoušek fotbalu toto jméno nezná. Cakir píská nejvyšší soutěž od roku 2001 a od roku 2006 působí i na mezinárodní scéně. V jeho životopisu se vyjímají účasti na mistrovství světa i Evropy (na obou byl již dvakrát a na obou už řídil semifinále). Řídil také finále Ligy mistrů i klubového mistrovství světa a pochopitelně nechyběl ani na olympiádě.

Tento 44letý Turek často přerušuje zápas kvůli faulům, což ho doprovází celou kariéru na všech úrovních. V udělování karet patří do průměru.

Související obsah

Českým fanouškům může být tento v civilním životě pojišťovací agent povědomý nejen kvůli své bohaté historii, ale i z aktuální sezony. Cakir totiž řídil remízu Slavie s Midtjyllandem (0:0) a poté i její prohru 0:4 s Arsenalem. K tomu ještě pískal mezistátní utkání v Lize národů, kde Češi porazili Slovensko 2:0.
 

Björn Kuipers – Nizozemsko

Faulů na zápas – 21,56 (3.)
Fauly/souboje – 0,69 (2.)
Penalt na zápas – 0,37 (12.)
Žlutých karet na zápas – 2,34 (1.)
Červených karet na zápas – 0,12 (6.)

Zdroj: Profimedia

Tento 48letý Nizozemec působí v nejvyšší lize již od roku 2005 a mezinárodní zápasy řídí od roku 2006. Rozhodcovské řemeslo zdědil po svém otci, ale zároveň je vlastníkem supermarketu. Na svém kontě má po dvou účastech na mistrovství světa i Evropy, řídil také finále Evropské ligy či Superpohár.

Kuiperse ocení především týmy, které hrají tvrději, jelikož Nizozemec je v posuzování faulů velmi benevolentní a žlutých karet rozdává ze všech nejméně.

Danny Makkelie – Nizozemsko

Faulů na zápas – 23,63 (6.)
Fauly/souboje – 0,74 (4.)
Penalt na zápas – 0,57 (18.)
Žlutých karet na zápas – 3,34 (9.)
Červených karet na zápas – 0,26 (14.)

Zdroj: Profimedia

Druhý z nizozemských rozhodčích je rodákem z karibského ostrova Curacao. První ligu začal pískat v roce 2009 a o dva roky později byl přidán na listinu rozhodčích FIFA. Vedle práce rozhodčího dělá také u policie v Rotterdamu. Ačkoliv má tento 38letý sudí spoustu zkušeností, na velkém mezinárodním turnaji ještě nebyl. Zato ale pískal loňské finále Evropské ligy.

Makkelie se nebojí velkých rozhodnutí a v udělování pokutových kopů i červených karet je aktivnější než většina jeho kolegů. Pokud to však není vážné porušení pravidel, nechává hru spíše plynout.

Artur Manuel Ribeiro Soares Dias – Portugalsko

Faulů na zápas – 27,14 (15.)
Fauly/souboje – 0,85 (10.)
Penalt na zápas – 0,21 (6.)
Žlutých karet na zápas – 4,66 (17.)
Červených karet na zápas – 0,21 (13.)

Zdroj: Profimedia

41letý rozhodčí působí na prvoligové úrovni od roku 2004 a mezinárodním rozhodčím se stal v roce 2010. Dosud se ale ještě nedostal na žádný větší turnaj a na evropské scéně je jeho maximem osmifinále Evropské ligy.

Související obsah

Dias patří k těm nejaktivnějším rozhodčím, co se rozdávání žlutých karet týče, a ani při posuzování faulů není nikterak benevolentní.

Slavko Vinčič – Slovinsko

Faulů na zápas – 25,22 (10.)
Fauly/souboje – 1,02 (18.)
Penalt na zápas – 0,22 (7.)
Žlutých karet na zápas – 2,89 (2.)
Červených karet na zápas – 0 (1.)

Zdroj: Profimedia

Vinčič začal na Slovinsku pískat nejvyšší soutěž v roce 2007 a o tři roky později se dostal na listinu rozhodčích FIFA. Ani Vinčič nepatří mezi ty nejzkušenější, jelikož na velkém mezinárodním turnaji ještě nebyl (pouze v pozici asistenta) a maximálně pískal osmifinále Evropské ligy.

41letý Slovinec se dostal do médií i jiným než fotbalovým způsobem. Loni byl totiž zadržen policií při zátahu na jeden noční podnik. Do případu, který policie řešila, ale nebyl nijak zapletený, a tak byl po výslechu propuštěn.

Související obsah

Pokud nemusí, Vinčič červenou kartu neuděluje. Na evropské úrovni neudělil tuto sezonu žádnou a celkově i jeho kariérní průměr vyloučených hráčů je velmi nízký.

Ovidiu Alin Hategan – Rumunsko

Faulů na zápas – 26,1 (13.)
Fauly/souboje – 0,98 (16.)
Penalt na zápas – 0,2 (3.)
Žlutých karet na zápas – 2,9 (3.)
Červených karet na zápas – 0,2 (10.)

Zdroj: Profimedia

Tento doktor medicíny se po prvoligových hřištích pohybuje od roku 2006. O pouhé dva roky později se vydal i na mezinárodní scénu. Má za sebou účast na mistrovství Evropy i na olympijských hrách. Nejsmutnější zápas pro něj byl bezpochyby duel Německa s Nizozemskem v roce 2018. O přestávce se totiž dozvěděl, že jeho maminka zemřela, ale on přesto zvládl odřídit i druhý poločas.

Faulů píská nadprůměrně více, ale karet mnoho neuděluje. I když zrovna při letošním utkání Česka ve Walesu (1:1) vyloučil hráče na obou stranách. Kromě tohoto duelu si ho čeští fanoušci mohou pamatovat i z úvodního klání Slavie s Rangers v Evropské lize (1:1).

István Kovács – Rumunsko

Faulů na zápas – 24 (7.)
Fauly/souboje – 0,99 (17.)
Penalt na zápas – 0,2 (3.)
Žlutých karet na zápas – 3,8 (12.)
Červených karet na zápas – 0,2 (10.)

Zdroj: Profimedia

Ačkoliv Rumunsko není žádnou fotbalovou velmocí, vysílá na evropský šampionát hned dva týmy sudích. S Hateganem pojede i 36letý István Kovács. První rumunskou ligu začal pískat už ve 22 letech v roce 2007 a o tři roky později se dostal na mezinárodní scénu. Na té ho velké zápasy a turnaje teprve čekají.

V posuzování faulů byl letos přísnější, ale kariérně zapadá spíše do průměru. V aktuální sezoně má zkušenost i s českým fotbalem, pískal výhru Sparty na Celticu v Evropské lize (4:1).

Andreas Ekberg – Švédsko

Faulů na zápas – 24,7 (8.)
Fauly/souboje – 1,06 (19.)
Penalt na zápas – 0,2 (3.)
Žlutých karet na zápas – 3,1 (5.)
Červených karet na zápas – 0,2 (10.)

Zdroj: Profimedia

Šestatřicetiletý rodák z Malmö započal svou prvoligovou kariéru v roce 2009 a po čtyřech letech se dostal na listinu sudích FIFA. Letošní Euro bude jeho první velkou akcí, ale jeho příprava je téměř celoživotní. Svou rozhodcovskou kariéru totiž na nižších úrovních začal již ve třinácti letech.

Související obsah

Letos byl v posuzování faulů velmi přísný, předchozí roky patřil k průměru. Žluté karty vytáhne v průměru tři za zápas předčasně do sprch hráče posílá v jednom z pěti utkání. Letos řídil remízové utkání Slavie s Arsenalem (1:1).

Orel Grinfeld – Izrael

Faulů na zápas – 27,89 (18.)
Fauly/souboje – 0,95 (15.)
Penalt na zápas – 0,22 (7.)
Žlutých karet na zápas – 4,22 (13.)
Červených karet na zápas – 0,33 (17.)

Zdroj: Profimedia

Izrael sice geograficky nepatří do Evropy, ale fotbalově ano, takže i tato země blízkého východu bude mít na Euru zástupce. Grinfeld patří k těm méně zkušeným rozhodčím na turnaji, první ligu píská od roku 2009 a mezinárodní zápasy začal řídit o tři roky později.

Související obsah

V rozdávání karet se činí, což nepřekvapí fanoušky, jenž viděli odvetu Slavie na Rangers (výhra Slavie 2:0). Grinfeld si nechal zápas ujet a rozbouřené hráče v závěru musel klidnit řadou žlutých karet a hráčům skotského celku udělil i dvě červené.

Fernando Rapallini – Argentina

Faulů na zápas – 31,44 (19.)
Fauly/souboje – 0,88 (11.)
Penalt na zápas – 0,31 (11.)
Žlutých karet na zápas – 6,81 (19.)
Červených karet na zápas – 0,31 (16.)

Zdroj: Profimedia

Rapallini se Eura zúčastní na základě spolupráce UEFA s CONMEBOL (jihoamerická fotbalová konfederace). Nejvyšší soutěž v Argentině píská od roku 2011, o tři roky později byl zapsán na listinu FIFA. 43letý sudí má za sebou zkušenost z mistrovství jižní Ameriky.

Počet jeho zásahů do hry je oproti zbytku nadprůměrný, ale velkým faktorem je zde liga, kde působí. Argentinská soutěž má vzhledem k charakteru hráčů vyšší průměr karet, takže mezi Evropany Rapallini možná sníží svá čísla.

To bylo všech devatenáct rozhodčích, kteří budou řídit zápasy na Euru. Zde vám ještě přinášíme tabulku se všemi statistikami.

První zápas bude řídit Danny Makkelie, ujme se duelu Turecka s Itálií. Další program Eura je následovný:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu EURO 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Villarreal vyválčil z bitvy s Cádizem pouze bod, remizovalo i Bilbao

Španělská La Liga měla na programu vložené 11. kolo, ve kterém se odehrály hned tři zápasy. V zápase mezi Villarrealem a Cádizem padlo šest branek a utkání skončilo remízou 3:3, po nerozhodném výsledku si ze vzájemné bitvy odnesly po bodu i Bilbao a Espanyol Barcelona. Alavés přehrál Elche díky jediné trefě Louma ze 47. minuty.

Krátká zpráva

AC Milán si poradil s turínským FC, o výhře rozhodl Giroud

V rámci italské Serie A se v úterý odehrály tři zápasy 10. kola. AC Milán o jedinou branku přehrál Turín FC, když se už v 15. minutě prosadil Olivier Giroud. V utkání mezi Spezií a Janovem padly dvě branky a soupeři se rozešli remízou 1:1. Salernitana porazila Venezii na jejím hřišti 2:1.

Krátká zpráva

Bohemka v MOL Cupu postoupila dál, rozhodl gól z penalty

Fotbalisté Bohemians si v osmifinálovém zápase proti druholigové Jihlavě zajistili postup. Vysočina dokázala "klokany" pořádně potrápit a mohla žehrat jen na vlastní disciplínu. Vršovičtí totiž kopali dvě penalty. Jednu z nich v 55. minutě proměnil Roman Květ a účastník Fortuna ligy se tak radoval z těsného triumfu 1:0.