Bydlení

Ceny bytů rychle rostou. Kvůli vysoké poptávce zdražují i nájmy

V Česku i nadále rostou ceny bytů - jen v Ostravě během tří let stoupla jejich průměrná cena o polovinu. Podle odborníků za to může nedostatečná výstavba nových bytů a vysoká poptávka.

Zatímco v Praze stojí metr čtvereční 70 tisíc korun, V Ostravě za stejný metr čtvereční zaplatíte 20 tisíc. Přesto právě v Ostravě cena bytů loni stoupla o pětinu. A za tři roky dokonce o polovinu.

"Je malá nabídka, velká poptávka, každý si myslí, že má nemovitost za 10 milionů," komentoval pro TV Nova růst cen realitní makléř Martin Vaš.

Přesto výstavba bytových domů podle Českého statistické úřadu oproti loňskému roku v únoru stoupla o třetinu. Aktuálně se staví přes dva a půl tisíce nových nemovitostí. Ani to ale podle růstu cen nestačí.

Roli může hrát i to, že banky nemohou poskytovat stoprocentní hypotéky. Kdo si chce pořídit nový byt, musí mít našetřeno minimálně 10 procent z celkové ceny nemovitosti. Kdo tak našetřeno nemá, volí raději pronájem.

Související obsah

"Zdražení se projevuje v tom, že jdou na odbyt pronájmy a na základě toho i ty pronájmy zdražují," Vysvětluje realitní makléř Vaš.

Za byt 3+1 totiž třeba v Praze můžete zaplatit až jedenáct milionů. V Ostravě milion a půl. Naopak, kdo by chtěl při pořízení bytu ušetřit, nabízí se mu Karlovarský kraj. Ceny bytů tam klesly o 40 procent.

vbo, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz