Domácí

Na cestování během nouzového stavu zapomeňte. Vrátit do Česka se můžete

Na cestování během nouzového stavu zapomeňte. Vrátit do Česka se můžete
Zdroj: Profimedia

Bezpečnostní rada státu v pátek vydala nová, zpřísňující opatření, která se dotknou všech občanů ČR. A to nejen těch, kteří se aktuálně nacházejí na území ČR, ale i těch, kteří jsou v zahraničí a plánují se do Česka vrátit. Od nedělní půlnoci nebude moci téměř nikdo překročit státní hranice. Návrat občanům do země umožněn bude.

„České dráhy zastaví veškerou mezistátní osobní železniční dopravu mezi Českou republikou a Německem, Rakouskem, Slovenskem a Polskem. Vlaky na území České republiky pojedou obvykle do pohraniční přechodové stanice, resp. do poslední určené stanice na území České republiky,“ sdělila Gabriela Novotná, tisková mluvčí ČD.

Situace je ale komplikovanější, pokud v zahraničí právě jste a chcete se do Česka vrátit. Od soboty nebudete moci využít autobusovou a vlakovou dopravu přijíždějící na naše území. V případě tedy, že přiletíte na nějaké jiné evropské letiště, například do Německa, budete muset překročit hranice v soukromém vozidle.

Související obsah

Další možností je využít zahraniční autobusovou dopravu k našim hranicím a po přejití hranice opět budete využít dopravu na našem území. Návrat autobusům ze zájezdu bude stále umožněn.

Leteckou dopravu můžete využít tehdy, pokud lety na daných linkách nebyly zrušeny. Na území ČR budou moci vstoupit pouze občané naší země a lidé s trvalým nebo přechodným pobytem na 90 dní. Výjimky může udělit Ministerstvo vnitra. Cizinci na palubu letadel směřujících do Čech, nebudou vpuštěni.

Související obsah


Pokud jste si ale už letenku, jízdenku nebo zájezd koupili, budete se muset obrátit přímo na dopravce nebo prodejce. Situace, ve které jsme se právě ocitli, kdy budou během několika dní uzavřeny hranice, nemá obdoby. Proto ještě není vůbec jasné, jak budou postupovat cestovní kanceláře a prodejci letenek.

„Vše je zcela nové, jedná se o úplně novou situaci. To, jak se mají cestovní kanceláře zachovat, nemá žádnou oporu v zákoně,“ uvedl Jan Kostka, člen představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR. To, zda se budou vracet peníze a jakým způsobem, se stále vyhodnocuje.

Související obsah

Nouzový stav potrvá minimálně 30 dní. Po tuto dobu - pokud nedojde k dalším změnám - nebudeme moci cestovat do zahraničí, ale pokud jste si jízdenku na autobus nebo vlak už koupili, například RegioJet nebo ČD vám vrátí peníze.

„Svým zákazníkům budeme vracet peníze standardní návratkou. Jedná se o vyšší moc,“ uvedly ČD. Například společnost RegioJet nabídne možnost, že bude na cestujících, zda si budou chtít jízdenku přerezervovat, anebo budou chtít své peníze zpět. „Budeme svým zákazníkům vracet jízdné ve výši 100 % bez strono poplatku,“ uvedl Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti. To se zatím týká všech jízdenek až do 5. dubna 2020.

Související obsah

Jaký bude ale následný postup v případě, že máte zakoupeny letenky nebo zájezdy, zatím není jasné. Věra Janičinová, ředitelka Letenek od Student Agency uvedla, že společnost dělá maximum. „Přednostně se věnujeme těm zákazníkům, kteří se měli vypravit na cestu za pár hodin nebo v nejbližších 3 dnech. Situaci nám ztěžuje nedostatek nebo protichůdnost informací,“ uvedla.

V případě zrušeného letu, má zákazník možnost si letenku přerezervovat. Má také nárok na refundaci. Společnost uvádí, že vzhledem k nastalé situaci je nutné změny a storna řešit individuálně. Svým klientům tak doporučují kontaktovat přímo dopravce.

Opatření platná od 13. do 16. 3. 2020

Zdroj: mzv.cz

Opatření platná od 16. 3. 2020

Zdroj: mvcr.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz