Domácí

Zdravotníci ukázali, kolik dostali pomůcek: Nula, nula, nula a... nula!

Zdravotníci ukázali, kolik dostali pomůcek: Nula, nula, nula a... nula!
Zdroj: Getty Images

Dostatek zdravotního materiálu při pandemii koronaviru není samozřejmostí. Bohužel ani pro zdravotníky první linie. Vládní představitelé přiznávají, že ochranného materiálu není dostatek, nicméně materiál pro zdravotníky v první linii přislíbili.

V pátek 20. března dorazily do České republiky první dodávky zdravotního materiálu. Ten se měl okamžitě začít distribuovat do jednotlivých krajů. Kraje je poté přerozdělovaly dál. O tom, zda dodávky nakonec k pracovníkům v první linii skutečně dorazily, se ale nikdo nezajímal. Někteří zdravotníci si tak stále na nedostatek stěžují.

Mnoho zdravotních zařízeních je soukromých, například poskytovatelé zdravotní dopravy. Měla by tedy státní dodávka putovat i k nim?

Související obsah

„Měla by nám náležet určitá část ze státní dodávky. Distribuční řetězec je dlouhý, takže se to na konec ani nedostane,“ říká Miloslava Gedeon, ředitelka soukromé Zdravotní dopravy Štěpánek, která zajišťuje zdravotní služby v Libereckém kraji. K tomuto poskytovateli ale zatím nic nedorazilo.

Liberecký kraj má zřízen centrální sklad, kam chodí dodávky od státu. Ty primárně přerosdělují do krajských nemocnic. „Zásobujeme své páteřní nemocnice veškerými pomůckami, které dostáváme od státu, sami si navíc vyrábíme vlastní (například roušky), protože státní dodávky nestačí,“ sdělila Andrea Fulková, tisková mluvčí Krajského úřadu pro Liberecký kraj. A dodává, že Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje je také zásobována.

Poskytovatel Zdravotních služeb Štěpánek byl v ten samý den, co sdílel svou výzvu na Facebooku, vyzván, aby si přijel vyzvednout ochranné osobní prostředky.

Související obsah

„Poté, co jsme na Facebooku sdíleli naši výzvu, ozval se i kraj. Dnes si máme přijít převzít něco z našeho podílu,“ dodává Miloslava Gedeon. Naštěstí se ihned zvedla obrovská vlna solidarity. Lidé jim začali sami dodávat dezinfekci nebo roušky.

„Na konci pomůcky vidět nejsou. Nevím, kde je chyba v distribučním řetězci, zda to jsou kraje, ale na konec to nedorazí. Stát si nezajistil zpětnou vazbu. Není tu kontrola a nefunguje to. Po cestě se to vytrácí,“ zdůrazňuje ředitelka zdravotní služby.

Související obsah

Právě zdravotníci v první linii jsou na dostatku ochranného materiálu závislí, a my jsme závislí na nich. Pokud totiž právě oni půjdou do karantény, nebude mít kdo zajistit potřebnou péči.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz