Domácí

Karlovarský hejtman prosí o pomoc armádu. Kraj nákazu nezvládá

Ačkoli napříč Českem se situace pomalu zlepšuje, na Chebsku počty nakažených rostou. Nejhůře jsou na tom Mariánské Lázně. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) žádá Ústřední krizový štáb o pomoc armády. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) má návrh v pondělí přednést na jednání vlády a posléze ve středu na zasedání krizovém štábu.

Situace v Karlovarském kraji je dle statistik zoufalá. Přestože kraj k pondělnímu dopoledni evidoval "pouze" 349 nakažených, obětí s Covid-19 bylo 21. To je nejvyšší počet mrtvých v přepočtu na obyvatele. Například v Ústeckém kraji, který ke stejnému datu měl 483 pacientů s koronavirem, bylo "pouhých" 12 obětí nákazy.

Ve Zlínském kraji, kde je počet nakažených srovnatelný s krajem Karlovarským, se nákaza koronavirem potvrdila u jediného zesnulého. V mariánskolázeňské nemocnici s lůžky následné péče onemocněla už polovina z přibližně 60 klientů. V přímém ohrožení je zdravotnický personál, který se o nemocné stará.

Související obsah

Hejtman Karlovarského kraje chce zabránit lavinovému šíření Covid-19 mezi zdravotníky. Právě v tomto směru spoléhá na pomoc vojáků. "Potřebovali bychom od nich pomoci zejména s dezinfekcí i s těmi ostatními neodbornými pracemi, protože bychom ulehčili personálu. I tomto domově je velký počet zaměstnanců, kteří jsou v karanténě," popsal situaci krajský hejtman Petr Kubis.

V průběhu pondělí chce kraj dodat Nemocnici Mariánské Lázně celoobličejové masky a další ochranné prostředky. "Jsme domluveni se zástupci mariánskolázeňské nemocnice, že je v pondělí dozásobíme, dostanou celoobličejové masky, které lze opakovaně dezinfikovat. Dalším krokem bude také to, že oslovíme Ústřední krizový štáb ČR, aby na pomoc do Nemocnice Mariánské Lázně vyslal vojáky," řekl po nedělním zasedání krizového štábu hejtman.

Související obsah

Kubis zároveň kvůli varovným statistikám pozitivně testovaných v Karlovarském kraji vyzval nemocnice, aby stanovily požadavek na nákup plicních ventilátorů. Kraj potřebuje posílit i řady odborníků na Krajské hygienické stanici. Krizový štáb proto žádá ministerstvo zdravotnictví o dalšího epidemiologa.

S tzv. chytrou karanténou pomáhá tamním epidemiologům 8 mediků z Univerzity obrany. To však podle hygienické stanice karlovarského kraje nestačí. "Navrhuji, abychom oslovili ministerstvo zdravotnictví, ať co nejdříve posílí krajskou hygienu o epidemiologa. Situace v našem kraji je skutečně jiná než ve zbytku republiky, tak ať stát koná," prohlásil krajský radní Jan Bureš (ODS).

Související obsah

Od úterý budou mít samoplátci možnost podstoupit v karlovarské nemocnici testy na koronavirus. To platí zejména pro pendlery. Nemocnice za tímto účelem na svých stránkách zveřejnila podrobný manuál, kterým se zájemci o testování mají řídit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz