Ročenka 2020

Pilarová, Menzel nebo Jakeš. České osobnosti, které odešly v roce 2020

I ve složitém roce 2020 přišlo Česko o mnoho známých osobností. Všechny zanechaly nesmazatelnou stopu v naší paměti. Kdo letos rozšířil řady hudebního, filmového nebo i věšteckého nebe? Projděte si ohlédnutí za nejvýraznějšími odchody, které připravila redakce TN.cz.

17. ledna naposledy vydechla legendární věštkyně Jolanda (†55). Proslavily ji hlášky „hodně budeš někde“ nebo „vidím tady velký špatný“. Dlouhodobě ji sužovaly zdravotní problémy, osudným se jí stal vážný zápal plic. Podrobnosti si přečtěte zde.

Pohřeb slavné televizní kartářky proběhl ve smuteční síni děčínského hřbitova ve vyhrocené atmosféře. Rodina si dokonce najala ochranku. Jedna žena útočila na reportéry TN.cz. Potyčku si můžete připomenout tady.

Související obsah

Pouhé tři dny po Jolandě, a sice 20. ledna, zemřel předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor Jaroslav Kubera (†72, ODS). Poslední rozloučení proběhlo v Krušnohorském divadle v Teplicích za účasti desítek politiků. Poklonit se Kuberovi přijeli i prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO). Další lidé se přišli rozloučit do pražského Rudolfina. Na záběry z něj se podívejte zde.

Zdroj: Profimedia

Nedlouho nato se rozproudily spekulace o okolnostech politikovy smrti. Kuberova manželka totiž v jeho tašce našla výhrůžný dopis z čínské ambasády, který mu měl údajně předat hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten to však obratem popřel s tím, že s Kuberou se přátelil. Proti tomu se vzápětí ohradili politikovi kamarádi. Více o kauze čtěte tady.

Související obsah

Jan Vyčítal (†77), hvězda české country music  náhle zemřel 1. března. Byl zakládajícím členem skupiny Greenhorns, jeho podpis byl také pod řadou písní, které s ní zpívali Michal Tučný a Josef Šimek. Psal i pro Hanu Zagorovou či Věru Martinovou. Bojoval se zdravotními problémy, měl ochrnutou ruku a před smrtí mu operovali srdce. Další detaily najdete tady.

Eva Pilarová (†80), legendární zpěvačka i herečka, naposledy vydechla 14. března. Tou dobou už v Česku řádil koronavirus a Pilarová nemohla mít velký smuteční obřad. Na soukromém loučení nechyběla ani vdova po Mistrovi Ivana Gottová, veřejný pohřeb pak proběhl až počátkem června. Rodačku z Brna vdovec Jan Kolomazník v moravské metropoli pohřbít odmítl, protože by to měl z Prahy daleko. Věčný odpočinek nakonec našla na malvazinském hřbitově vedle Karla Gotta, s nímž se celý život kamarádila. Pilarovou si připomeňte zde.

Zdroj: Profimedia

Související obsah

Na počátku dubna zemřela novinářka a trans aktivistka Tereza Spencerová (†55). V roce 1998 jí operací změnili pohlaví a téhož roku založila občanské sdružení TransForum, vůbec první takovou organizaci ve východní Evropě. Její smrt přišla náhle, zřejmě jí selhalo srdce.

Komunistický papaláš a poslední předlistopadový šéf ÚV KSČ Miloš Jakeš (vlastním jménem Milouš podle křestního listu, farář ho totiž považoval za lepší než Miloš) zemřel 10. července ve věku 97 let. Rodině se to podařilo utajit až do dne pohřbu, který proběhl o pár dní později v pražském motolském krematoriu. Provázely ho rozsáhlé manévry, nechyběla ochranka ani falešné jméno. Detaily o pohřbu čtěte zde a politickou dráhu jedné z posledních tváří komunismu v Československu si připomeňte tady.

Související obsah

Herec Jan Skopeček (†94), který se do pamětí diváků zapsal rolí dědy Nováka z Kameňáku, zemřel 27. července. Hrál ale i v komedii Bobule i jejím pokračování, filmech Copak je to za vojáka, Příběh kriminálního rady nebo v pohádce S čerty nejsou žerty. Připomeňte si jeho další role tady.

Zdroj: Profimedia

Další rána pro český film přišla 5. září, kdy naposledy vydechl režisér Jiří Menzel (†82). Jeho filmy jako Vesničko má středisková, Skřivánci na niti, Rozmarné léto, Na samotě u lesa nebo Postřižiny patří mezi klenoty české kinematografie. Rád se ale objevoval i před kamerou, jeho ikonickou rolí byl doktor Prášek z kultovního seriálu Hospoda. Na nejlepší scény se podívejte tady a Menzela jako režiséra si připomeňte zde.

Související obsah

Do filmového nebe 3. října odešel i herec Karel Fiala (†95), který se proslavil především jako Limonádový Joe. Zahrál si ale i ve filmech Dařbuján a Pandrhola nebo Amadeus. Připomeňte si jeho herecké umění zde.

Představitelka zlé čarodějnice z Arabely zemřela 19. října. Jana Andresíková (†79) podlehla dlouhodobé nemoci kvůli komplikacím spojeným s covidem-19. Pamatovat si ji můžete i z Kameňáků. Další detaily o jejím životě si přečtěte tady.

Slavná hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková (†92) zemřela 24. listopadu. V srpnu 1968 jako první z televizní obrazovky oznámila invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Ze studia ji nakonec vyvedl sovětský voják, který Moučkové přitiskl samopal k zádům. Účastnila se i protiokupačního vysílání rozhlasu. V roce 2013 dostala od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy 1. třídy za přínos v oblasti kultury. Více o životě Moučkové čtěte zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz