Ročenka 2020

Svět v plamenech, Česko pod vodou. Nejhorší přírodní katastrofy 2020

Přestože byl rok 2020 výrazně poznamenaný pandemií koronaviru, která stále pokračuje, přírodě byla nákaza lhostejná a stejně jako jindy nás potrápila celou řadou zemětřesení nebo hurikánů. Přírodní katastrofy si vyžádaly stovky obětí. Připomeňme si nejhorší z nich.

Zemětřesení

Nejtragičtější a nejhorší bylo v roce 2020 zemětřesení v Turecku a Řecku na začátku listopadu. Při této živelné pohromě zemřelo nejméně 102 lidí. Několik dní pátrali záchranáři v sutinách budov po přeživších. Zachránit se jim podařilo například malou holčičku, která strávila v troskách dlouhých 91 hodin.

Podívejte se na záběry z Turecka:

Silné zemětřesení zasáhlo Turecko také na začátku roku. Při něm přišlo o život 31 lidí. Práce záchranářů navíc komplikovaly další slabší otřesy. Ty zničily ve městě Sivrice 76 domů a dalších 645 vážně poškodily.


Z trosek záchranáři vytahovali i malé děti:


Lesní požáry

Hned na začátku ledna postihla Austrálii série lesních požárů, které se šířily po celé zemi. Úřady proto v mnoha oblastech nařídili evakuace a lidé byli nuceni opustit své domovy. Podle odhadů profesora Chrise Dickmana, který je expertem na rozmanitost žijících živočichů v Austrálii, uhořelo během požárů přes 480 milionů zvířat. Výrazně se proměnila také podoba kontinentu.


Připomeňte si reportáž TV Nova o lesních požárech v Austrálii:


Masivní lesní požáry sužovaly také Spojené státy. Plameny zde zničily území o rozloze přes 20 tisíc kilometrů čtverečních. Takovou plochu má například Slovinsko. O život přišlo nejméně 36 lidí. Požáry navíc ve státech Kalifornie, Oregon a Washington zničily stovky domů. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.Hurikány

Tento přírodní živel každoročně pustoší pobřeží Atlantského oceánu a ani tento rok nebyl výjimkou. I když letošní sezóna nebyla tak ničivá jako ty předchozí, hurikány po sobě zanechaly ohromnou spoušť. Zemřelo při nich několik desítek lidí.


Nejvíce obětí si na začátku listopadu vyžádal hurikán Eta, který zdevastoval střední Ameriku. Zemřelo nejméně 50 lidí. Přívalové srážky navíc způsobily také rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy. Na pět tisíc lidí muselo opustit domovy.


Podívejte se na reportáž TV Nova:V srpnu zase pustošil USA a Karibik hurikán Laura. Živel doprovázel vítr o rychlosti až 168 kilometrů v hodině a hrozily záplavy a sesuvy půdy. Vyžádal si dohromady 30 obětí. Hurikán navíc zesiloval. Louisiana se proto začala připravovat na nejhorší.


A než se stihla vzpamatovat z Laury, na začátku října zde udeřil hurikán Delta. Silný vítr vyvracel stromy a způsoboval výpadky proudu. Více než šest tisíc lidí poté zůstalo bez střechy nad hlavou.

Tajfuny

V listopadu bičovaly Filipíny hned dva tajfuny. Na začátku měsíce dorazil k východnímu pobřeží supertajfun Goni. Jedná se o největší tajfun letošního roku. Vichr, který doprovázely přívalové deště, dosahoval rychlosti 230, v poryvech až 310 kilometrů v hodině. Přestože nejsou hlášeny žádné oběti, způsobil živel mnoho škod.


Tajfun dosahoval až 310 kilometrů za hodinu:


Jen o pár dní později zpustošil Filipíny tajfun Vamco. Při něm zemřelo nejméně 39 lidí. Tisíce obyvatel metropole zůstaly bez střechy nad hlavou. Vichr způsobil podle oborníků v zemi nejhorší povodně za poslední roky. Voda v nejhůře zasažených oblastech navíc opadala velmi pomalu.


Záplavy

Roku 2020 se nevyhnuly ani povodně. Indonésii zasáhly záplavy hned na začátku ledna. Jednadvacet lidí přišlo o život. Některé oběti se utopily, jiné zemřely při sesuvech půdy. Čtyři z nich zabil elektrický proud a další tři lidé podlehli podchlazení. Podle místních úřadů se jednalo o nejhorší povodně od roku 2007.


Podívejte se na záběry z Indonésie:


V červenci zase pustošily povodně Nepál. Vyžádaly si nejméně 40 mrtvých, mnoho lidí se také pohřešovalo. Do pátrání tehdy vláda zapojila policisty i armádu. Více se dozvíte zde.


Nejvíce lidí zemřelo o měsíc později při povodních v Číně - 219. Úřady se navíc obávaly protržení přehrady s největší vodní elektrárnou na světě. Přímo pod hrází totiž žije více než 300 milionů lidí. K tomu však naštěstí nedošlo. Po celé Číně se ale z břehů vylilo více než 630 řek. Škody dosáhly hodnoty zhruba 180 miliard čínských juanů (přibližně 572 miliard korun). Další informace naleznete v tomto článku.


Povodně v roce 2020 potrápily také Českou republiku. O život přišlo při záplavách na přelomu června a července nejméně osm lidí. Jejich příběhy naleznete zde. Podle pojišťoven způsobila velká voda škody za půl miliardy korun, což je o 40 % více než za celý loňský rok. Lidé nejčastěji hlásili vytopené sklepy a poničené vybavení domácnosti.


Připomeňte si záplavy v Česku v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz