Koronavirus

Dětem nejspíš sportování umožní testy, v přípravě je speciální metodika

Zatímco profesionální sportovci se testují a jejich soutěže se nezastavily, děti a amatéři trénovat prakticky nemohou. Národní sportovní agentura teď pracuje na metodice, jak právě dětem umožnit vrátit se k pohybu hned, jakmile to situace dovolí.

Šestiletá Vanessa si stejně jako jiné děti může pinkat míčkem jen doma o zeď. "Už se těším zpátky na tenisový kurt a doufám, že to bude brzy," řekla dívka televizi Nova.

"On-line to nejde, u počítače se děti nemůžou nic naučit, hlavně se potřebují hýbat," konstatovala tenisová trenérka Nikola Fraňková.

Malým sportovcům chybí kontakt s ostatními dětmi i trenéry. Sportování je teď omezeno jen na rodinu a pohyb kolem domu. Malá Erika trénuje alespoň s maminkou a sestrou.

"Trénujeme venku na zahradě nebo na silnici. Já už bych se nejradši vrátila do haly a hrála bych tam pořád," zoufá si Erika.

Související obsah

"Ten závodní badminton se vůbec venku nedá hrát. My hrajeme s péřovým míčkem, na trénink venku to je absolutně nemožné," uvedla její trenérka Markéta Osičková.

Česká unie sportu je přesvědčena, že při dodržování přísných hygienickych podmínek a pravidelném testování dětí na covid-19 je možné obnovit činnost sportovních klubů a také umožnit návrat dětí na sportoviště.

"Požádal jsem je, ať společně s Národní sportovní agenturou připraví komplexní návrh za všechny svazy, možná včetně kampaně, jak se za pomoci testů budeme po zvládnutí toho nejhoršího pomalu vracet ke sportu. Hlavně děti," napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru.

Unie je přesvědčena, že pokud děti budou pravidelně testovány ve škole, jak se o tom mluví, mohou potom i sportovat v klubech.

Související obsah

"Když se bude využívat antigenní testování pro školní docházku. tak je možné stejného testu využít i pro přístup na volnočasové sportování," řekl Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu.

"My bychom chtěli mít ten návrh hotový v nejbližší době tak, aby součástí té první vlny uvolňování bylo i uvolnění sportu pro děti a potažmo pro amatéry," uvedl mluvčí Národní sportovní agentury Jakub Večerka.

Národní sportovní agentura společně se svazovými experty chystá metodiku, jak přesně by měl systém škola, testy a sport fungovat.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz