Ekonomika

Výpadky dodávek ropy i plynu. Spor s Ruskem může vážně ohrozit obchod

Vrbětická kauza podle ekonomů nezničí pouze česko-ruské vztahy, ale ohrozí i obchod mezi zeměmi. Rusko je přitom pro Českou republiku významným partnerem v dovozu ropy a zemního plynu. Rusové ročně do české ekonomiky přinesou zhruba 100 miliard korun - v Česku ve velkém nakupují třeba elektroniku, dětské zboží nebo zemědělskou techniku.

Rusko je pro Česko třináctý nejdůležitější obchodní partner. Nakupujeme od něj hlavně ropu a zemní plyn. "Česká republika dováží z Ruska ropu a zemní plyn zhruba za 70 miliard korun ročně. Pokud by Rusové dovedli do krajnosti ten současný střet, tak může dojít z jejich strany k výpadkům," varuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

"Pravděpodobně k tomu nedojde, protože Rusko díky dovozu do České republiky získává enormní množství peněz," oponuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Naopak Česko do Ruska ročně vyveze automobily, jejich součástky, elektroniku anebo třeba papírenské zboží za zhruba 100 miliard korun. Špatné vztahy tak mohou českou ekonomiku poškodit.

Související obsah

Rusko je podle ekonomů také významným odběratelem zemědělské techniky. Ročně za ni v Česku utratí několik miliard korun.

"Do Ruska vyvážíme podstatnou část naší produkce. Doufáme, že tato situace nepoškodí vztahy mezi námi a našimi obchodními partnery," děsí se aktuálního konfliktu firma Farmet, která do Ruska dodává zemědělské technologie.

Podle bezpečnostních expertů nám Rusko může pořádně zavařit i v případě vojenské techniky. "Máme ještě pořád tanky T72, které sice jsou modernizovány, ale část těch technologií je stále ještě potřeba podporovat ze strany Ruska," zmiňuje bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Související obsah

"Pokud nám Rusové přestanou dodávat náhradní díly, tak vrtulníkové letectvo budeme muset uzemnit," dodává bezpečností expert Andor Šándor. Nové vrtulníky od amerického výrobce by ale do Česka měly dorazit až za dva roky.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz