Zahraničí

Putin skončil v karanténě kvůli covidu. Předtím se ještě setkal s Asadem

Ruský prezident Vladimír Putin je v karanténě. Mezi jeho blízkými se objevil koronavirus, podle mluvčího Kremlu je prezident zdráv a test měl negativní. Putin měl v posledních dnech nabitý program. Mimo jiné se setkal se syrským prezidentem nebo vojáky na společném cvičení s Běloruskem.

V pondělí se překvapivě setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, se kterým mluvil o budoucí spolupráci. Navštívil také vojenské cvičení Západ 2021. Setkal se i s ruskými paralympioniky. A zmínil se, že ho asi čeká izolace.

I když byl test na koronavirus u samotného prezidenta nakonec negativní, do karantény musel. Kreml ale okamžitě přispěchal s vysvětlením, že Putin nikoho ohrozit nemohl. "Setkání s Bašárem Asadem se odehrálo před rozhodnutím o nezbytné samoizolaci. Prezident neohrozil ničí zdraví," reagoval prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Zatím není známo, kdo z prezidentova okolí měl pozitivní test. Putin už v červnu ale oznámil, že je plně naočkovaný vakcínou Sputnik V.

Související obsah

​Vládce Kremlu odmítá povinné očkování. Zároveň vyzývá občany k vakcinaci s tím, že je to jediná cesta z pandemie. V minulosti také prohlašoval, že země ji zvládla lépe, než některé státy Západu. "Obracím se na všechny ruské občany. Chovejme se zodpovědně, nemysleme si, že koronavirus se vás netýká. Může postihnout každého," apeloval na veřejnost Putin.

Rusko přitom patří mezi nejhůř zasažené státy. V zemi v současné době neplatí žádná protiepidemická opatření. A to i přes to, že Rusko má jedny z nejvyšších přírůstků zemřelých za celou dobu pandemie. Není jasné, jak dlouho ruský prezident v izolaci zůstane. Nadále má plnit své povinnosti a účastnit se naplánovaných setkání virtuálně.

Tereza Masopustová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona, a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz