Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Babiš kritizoval změny ve volebním systému, ANO na nich ale vydělalo

Babiš kritizoval změny ve volebním systému, ANO na nich ale vydělalo
Zdroj: TV Nova

Češi si poprvé zkusili volby podle nové metody přepočtu hlasů. Na změně vydělalo hlavně hnutí ANO, které "vysálo" mandáty od PIRSTAN a SPD. Premiér Andrej Babiš (ANO) byl přitom ten, kdo rozhodnutí Ústavního soudu ohledně změny způsobu přepočtu hlasů kritizoval.

Volby do Poslanecké sněmovny skončily a karty jsou rozdány. Hlavní novotu ale voliči nepoznali ve volebních místnostech, ta čekala až na pracovníky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ti se museli vypořádat s novým systémem přepočtu hlasů.

Rozdíly oproti starému systému nejsou velké, přesto tady ale jsou. Hnutí ANO by při využití d'Hondtova dělitele mělo 70 mandátů, v novém systému jích má ale 72. Jeden "vysálo" od koalice PIRSTAN, druhý od SPD. U SPOLU by byl počet mandátů stejný.

Podle výpočtu ČSÚ by o jeden mandát ve prospěch PIRSTAN přišlo ANO na Vysočině. Podle starého systému by získal mandát jemnický starosta Miloň Slabý (STAN). O mandát by tak přišel Josef Kott (ANO), který je poslancem již od roku 2013.

Související obsah

​Další hlas by ANO tratilo v Olomouckém kraji. O mandát by přišel Petr Vrána (ANO). Ten se jako poslanec zvolený v roce 2017 mandátu vzdal loni před senátními volbami, v nichž ale neuspěl. Letos byl opět zvolen jako poslanec. Naopak by se do Sněmovny dostal Pavel Jelínek (SPD). Ten byl do Sněmovny poprvé zvolen v roce 2017 a mandát by mu tak zůstal.

Mandáty podle nového systému:

počet mandátů celkem mandátů Vysočina Olomoucký kraj
SPD 20 1 1
SPOLU 71 4 4
PIRSTAN 37 1 2
ANO 72 4 5
celkem za kraj 200 10 12
zdroj: ČSÚ

Mandáty podle starého systému:

počet mandátů celkem mandátů Vysočina Olomoucký kraj
SPD 21 1 2
SPOLU 71 4 4
PIRSTAN 38 2 2
ANO 70 3 4
celkem za kraj 200 10 12
zdroj: ČSÚ

Předseda ANO a premiér Andrej Babiš přitom patřil mezi hlasité kritiky rozhodnutí Ústavního soudu, který letos zrušil část volebního zákona a dal tak prostor k vytvoření nového systému přepočtu hlasů.

"Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany. Nevěřil jsem, že je v Česku možné zneužít právní systém takovým způsobem, který bortí ústavní systém naší země. Nechápu, že teď, kdy začala volební kampaň, a máme osm měsíců do voleb, někdo mění pravidla celé politické soutěže, se kterou Ústavní soud od roku 2000 neměl problém," reagoval Babiš v únoru. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Podívejte se na reportáž TV Nova o rozhodnutí Ústavního soudu ohledně volebního zákona z letošního února:

​Ani mezi čtenáři TN.cz nevyvolal nový způsob přepočtu hlasů velkou radost. Většina hlasujících v anketě, která se objevila na TN.cz ještě před volbami, byla pro dřívější volební systém – z 203 čtenářů bylo pro 148 (údaje platí k 19:25 12. října 2021).

Výsledky ankety:

Zdroj: TN.cz

​Zde můžete hlasovat v nové anketě:

Podle politologa Jakuba Šeda z Masarykovy univerzity v Brně má v sobě nově zavedený volební systém několik drobnějších "závad". "Z nich je nejviditelnější, že nejvíce mandátů získal subjekt, který se co do počtu hlasů umístil až na druhém místě. V tomto směru lze za problém označit především to, že zákon vznikl v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, které vyžadovalo zavedení více poměrného volebního systému, než jaký byl používán v letech 2002 až 2017," vyjasnil Šedo.

Související obsah

​Šedo vysvětlil i to, proč má vítězná koalice SPOLU méně mandátů než druhé ANO. "ANO se podařilo v řadě krajů získat poměrně 'těsně' ještě jeden mandát, zatímco koalice SPOLU získávala svá křesla se solidní rezervou. Vidět je to dobře na zbytkových hlasech, kdy do druhého skrutinia šla koalice SPOLU s více než 158 tisíci hlasy, naopak ANO jich mělo jen něco málo přes 104 tisíc (zjednodušeně se jedná o hlasy, které strana získala 'nad kvótu'). Projevila se zde jedna z trochu skrytých vlastností použité kvóty – vzhledem k dělení číslem o dvě vyšším, než kolik je počet mandátů, vychází kvóty relativně nízké, zejména v menších krajích," objasnil. Doplnil, že podobná situace by mohla nastat i při přepočtu hlasů podle starého systému.

Šedo pro TN.cz také poskytl tabulku, v níž je kromě již zmíněných způsobů přepočtů uvedená metoda, o níž se pro volby uvažovalo a která využívala Hareovu kvótu:

SPOLU ANO PIRSTAN SPD
Současný volební systém 71 72 37 20
Starý volební systém 71 70 38 21
Původní návrh reformy 69 68 39 24
zdroj: Jakub Šedo

A jak by vypadal výsledek voleb, kdyby byl čistě proporční? Na to odpověděl analytik Institutu H21 Miroslav Líbal. "V aktuálních volbách se stávající metodou získala vítězná koalice SPOLU jen o dva mandáty a druhé hnutí ANO o čtyři mandáty více, než by získaly čistě proporčně. Když se dále podíváme v naší kalkulačce na výpočty u jiných volebních roků, současná metoda sice lehce nadržuje vítězům voleb, ale takto masivní bonusy pro vítěznou stranu, jaké můžeme vidět u D'Hondta, zde už nenajdeme," popsal Líbal. Kalkulačku si můžete vyzkoušet zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz